1 دالر 88  افغانی
1 یورو 102.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 506  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 118  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 12  افغانی

وزیر دفاع آمریکا: وظیفه نخست نظامیان افغانستان اطمینان از کاهش سرعت پیشروی طالبان است

Secretary of Defense, Lloyd J. Austin III visits Fort Wainwright, Alaska, July 24, 2021. Alaska is the first stop in seven day trip that includes Singapore, Hanoi, Vietnam and Manila, Philippines. Austin will be meeting with key leaders reaffirming defense relationships and conducting bilateral meetings with senior officials. (DoD photo by Chad J. McNeeley)
25 Jul 2021

وزیر دفاع آمریکا می‌گوید که ارتش افغانستان، درحال مستحکم‌ کردن مواضع خود در مرکزهای کلیدی و پُر جمعیت است.

 

لوید آستین، روز گذشته (شنبه، دوم اسد)، در صحبتی به خبرنگاران گفت که ارتش افغانستان، درحال مستحکم‌ کردن مواضع خود در مرکزهای مهم است.

او بیان داشت: “رهبری حکومت افغانستان درحال تحکیم نیروهای خود در اطراف مرکزهای کلیدی و پُر نفوس است. نخستین کاری که این نیروها می‌توانند بکنند، تحرکات طالبان را بطی بسازند و سپس خود را در وضعیتی قرار دهند تا ساحاتی را که به دست طالبان افتاده بازپس بگیرند. رهبری افغانستان دراین زمینه متعهد است.”

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد که نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان، توانایی پیشروی را دارند.

این در حالی است که با آغاز رسمی روند خروج قوای خارجی از افغانستان، دامنه‌‌ی جنگ در کشور گسترش یافته و طالبان ده‌ها ولسوالی را به تصرف گرفته‌اند.

درهمین حال، شماری از قانون‌گذاران به این باورند که حکومت ظرفیت مدیریتی درست برای مهار حمله‌های مخالفان مسلح دولت را ندارد.

واقف حکیمی، عضو مجلس نماینده‌گان دراین باره به تلویزیون آرزو گفت: “بسیاری از ولسوالی‌ها را که طالبان در آن تسلط پیدا کرده‌اند، ناشی از زور و جنگ طالبان نبوده، بلکه ناشی از سوء مدیریت و عدم تصمیم‌گیری شفاف نهادهای دفاعی و امنیتی بوده‌است.”

جاوید جاوید، آگاه سیاسی نیز گفت که حکومت کمبود در مدیریت سیاسی و نظامی دارد.

به گفته‌ی او، در صورت توجه به مدیریت سیاسی – نظامی، حکومت می‌تواند جلو پیش‌روی طالبان را گرفته و نیز جغرافیای تازه را از طالبان بگیرد.

دراین میان، برخی از آگاهان سیاسی باور دارند که حکومت قادر به بازپس‌گیری ساحات از دست رفته نیست و نیروهای امنیتی باید ساحات زیر اداره دولت به‌ویژه بزرگ‌شهرها را حفظ کنند.

درهمین حال، وزارت دفاع از ادامه‌ی عملیات‌های نظامی و حمله‌های هوایی باز واپس‌گیری مناطق از دست رفته خبر می‌دهد.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌گوید که تلاش‌ها برای تغییر وضعیت جنگی کشور هم‌چنان جریان دارد.

این اظهارات درحالی مطرح می‌گردد که اخیرا، وزارت امور داخله برای جلوگیری از تحرکات طالبان مقررات ممنوعیت تردد شبانه افراد از ساعت ده شب تا چهار صبح را به استثنای ولایت‌های کابل، پنجشیر و ننگرهار در تمامی ولایت‌های کشور به اجرا درآورد.

آرزو نیوز – فردوس پیرزاد