1 دالر 77.50  افغانی
1 یورو 92.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 495  افغانی
1000 روپیه هندی 1070  افغانی
1 ریال سعودی 20.55  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 105.50  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.70  افغانی
1 ین چینی 11.40  افغانی

آغاز دوباره فعالیت تصدی جن و پرس در بلخ

جن پرس بلخ
14 May 2020

این تصدی به کمک اوزبیکستان دوباره به فعالیت آغاز کرده که ظرفیت تولید هشت‌ تُن روغن را در روز دارد.

 

جن‌و پرس یا شرکت تولید روغن دولتی در بلخ پس از چند سال توقف کاری، اکنون فعالیت‌اش را با چهار ماشین تازه به کمک اوزبیکستان از سر گرفت.

این کارخانه، هم‌اکنون ظرفیت تولید روزانه هشت‌ تُن روغن را در یک روز دارد.

محمد اسحاق رهگذر والی بلخ گفت که این کارخانه در نتیجه تلاش‌های حکومت افغانستان و اوزبیکستان و امضای چندین تفاهم‌نامه تجاری میان دو کشور گشایش یافته‌است.

عبدالهادی ارغندیوال، سرپرست وزارت مالیه در مراسم گشایش دوباره این کارخانه در بلخ گفت که آغاز فعالیت جن و پرس، نویدی برای خودکفایی از رهگذر تولید روغن در کشور می‌باشد.

آقای ارغندیوال افزود قرار است در آینده نزدیک، تولیدات این تصدی به 150 تُن در روز افزایش یابد.

حشمت الله غفوری، معین وزارت زراعت و مالداری هم از گشایش دوباره این کارخانه تولیدی روغن ابراز خرسندی نمود. آقای غفوری خاطر نشان ساخت که با گسترش فعالیت این کارخانه، حدود 50 درصد از نیازمندی‌های مردم بابت روغن نباتی مرفوع خواهد شد.

یادگار خواجه شادمانوف، سفیر اوزبیکستان در کابل در مراسم گشایش این کارخانه اظهار داشت که کشورش متعهد به فراهم آوری تجهیزات بیشتر این کارخانه می‌باشد. وی هم‌چنان از تلاش کشورش برای فعال سازی جن‌و پرس کندز نیز خبر داد.

سفیر اوزبیکستان هم‌چنان از ادامه همکاری‌های این‌کشور در بخش رشد تولیدات غذایی در افغانستان اطمینان داد.

کارخانه‌های تولید روغن در کنار بلخ در ولایت‌های کندز و هلمند نسبت دارا بودن ظرفیت بلند تولید پنبه نزدیک به نیم قرن پیش ساخته شد و به نسبت توانایی تولید صدها تُن روغن، از جایگاه خوبی در سطح منطقه برخوردار بود. اما ادامه جنگ‌ها در کنار سایر تصدی‌ها فعالیت این کارخانه‌ها سرا نیز متوقف ساخت.