1 دالر 80.20  افغانی
1 یورو 93.80  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 491  افغانی
1000 روپیه هندی 1090  افغانی
1 ریال سعودی 21.05  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.25  افغانی
1 پوند 108.20  افغانی
1 روبل روسی 1.06  افغانی
1 لیره ترکیه 9.70  افغانی
1 ین چینی 11.80  افغانی

اتحادیه اروپا: خشونت‌ها از سوی طالبان روند صلح را تضعیف می‌کند

taliban
28 Jun 2020

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان گفته که سطح بلند خشونت‌ها از سوی گروه طالبان قابل پذیرش نیست.

 

هرچند روند رهایی زندانیان حکومت و گروه طالبان مورد قناعت طرف‌های دخیل دراین روند است؛ اما اتحادیه اروپا بدون اشاره به این روند، طالبان را متهم به بلند نگه‌داشتن میزان خشونت‌ها ساخته است.

رولاند کوبیا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان در تویترش نگاشته که 27 وزیر خارجه و رییس سیاست خارجی این اتحادیه، سطح بلند خشونت‌ها از سوی طالبان را غیرقابل پذیرش و خلاف توقع پس از توافق‌نامه دوحه خوانده‌اند.

آنان هم‌چنان هشدار داده‌اند، این روند احتمال برگزاری گفتگوهای میان‌افغان‌ها را ضعیف خواهد ساخت.

فهیم صدیقی، یکی از فعالان سیاسی دراین باره گفت که تشدید خشونت‌ها از سوی گروه طالبان سبب شد تا حکومت افغانستان روند رهایی زندانیان این گروه را کُندتر به پیش ببرد.

او به تلویزیون آرزو بیان داشت: تأکید حکومت بیشتر روی کاهش خشونت‌ها در جریان رهایی زندانیان است، اما خشونت‌ها از سوی این گروه افزایش را نشان می‌دهد.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته‌اند؛ اما منابع نزدیک به این گروه، میزان خشونت‌ها را در تناسب به سال‌های گذشته در این فصل، پایین می‌خوانند.

حسن حقیار منبع آگاه از روند گفتگوهای صلح دراین باره گفت که حکومت افغانستان و طالبان به صلح نزدیک‌تر شده و در چنین شرایطی نباید اظهاراتی تخریب‌گر بیان شود.

پایان دادن به خشونت‌ها از خواست‌های مهم و جدی حکومت است.

به تازه‌گی رییس جمهور غنی در دیدار با رییس و هیات اداری مجلس سنا نیز ختم خشونت‌ها را برای آغاز گفتگوهای میان افغان‌ها و تامین صلح پایدار ضروری خوانده است.