1 دالر 88  افغانی
1 یورو 102.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 506  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 118  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 12  افغانی

اتحادیه اروپا: گزینه‌ی دیگری جز تعامل با طالبان نداریم

PFQVUIHS5VNY3KSEWOEPGSYTEM
15 Sep 2021

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید تعامل با طالبان به معنی به رسمیت شناخت دولت آن‌ها نیست، بل اروپا برنامه‌ی برای حضور در کابل دارد.

 

جوزف بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه (بیست‌سوم سنبله)، در سخنانی مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ آلمان، اعلام کرد که این نهاد گزینه‌ی جز گفتگو با طالبان در افغانستان ندارد.

به گفته او، بحران افغانستان تاهنوز پایان نیافته‌است و تعامل با طالبان به معنی به‌رسمیت شناخت دولت جدید این‌کشور نیست.

این دپلمات ارشد اروپایی خاطرنشان ساخت: “ما گزینه دیگری جز تعامل با طالبان نداریم. تعامل به معنی به‌رسمیت شناختن آن‌ها نیست. ما توافق کرده‌ایم که میزان تعامل ما به عملکرد حکومت جدید وابسته است. ما برنامه‌ی پیرامون حضور اتحادیه اروپا در کابل مدنظر داریم. نیاز است تا به همسایه‌های افغانستان و بازیگران منطقه‌ای بیشتر وارد تعامل شویم.”

اروپا، دولت اعلام شده از سوی طالبان را نیز همه‌شمول نمی‌داند و بر تشکیل حکومت فراگیر تأکید دارد.

جوزف بورل دراین باره اذعان داشت: “حکومت سرپرستی را که طالبان اعلام کردند، نه همه‌شمول است و نه از همه نماینده‌گی می‌کند. این حکومت شامل افرادی‌است که در فهرست تحریم‌های ملل متحد قرار دارند. می‌دانیم که از آنان می‌توانیم چه انتظاری داشته باشیم.”

با وجود یک‌ماهه‌ شدن حاکمیت طالبان در افغانستان، تاهنوز هیچ کشوری به گونه‌ی رسمی دولت جدید را به رسمیت نشاخته و بیشتر کشورها این تصمیم را به عملی شدن تعهدات طالبان وابسته دانسته‌اند.

اخیرا اما سفرهای مقام‌های برخی کشورها و سازمان‌ها به کابل انجام شده؛ امروزهم فرستاده دبیرکل ملل متحد برای افغانستان به کابل سفر کرده‌است.

دیبورا لیونز با عباس استانکزی، معین وزارت خارجه، درباره ارسال فوری کمک‌های بشری، حقوق شهروندان به‌ویژه زنان، اهمیت شکل‌دهی حکومت همه‌شمول، تقویت توانایی افغانستان برای پاسخ‌گویی به چالش‌های اقتصادی و تضمین راه‌های ارسال کمک‌های بشری گفت‌وگو کرده‌اند.