1 دالر 77.05  افغانی
1 یورو 93.10  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 479  افغانی
1000 روپیه هندی 1045  افغانی
1 ریال سعودی 20.50  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.40  افغانی
1 پوند 103.20  افغانی
1 روبل روسی 0.980  افغانی
1 لیره ترکیه 10  افغانی
1 ین چینی 11  افغانی

اتهام رفتار دوگانه به دولت افغانستان از سوی روسیه

ضمیر کابلوف
13 Feb 2019

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان در واکنش به شکایت وزارت امور خارجه از اجازه سفر به طالبان در مسکو می‌گوید که این مورد نشان دهنده ناامیدی دولت کابل از روند صلح است.

 

وزارت امور خارجه پیشتر اعلام کرد که اعضای طالبان در فهرست سیاه سازمان ملل قرار دارند و روسیه نباید اجازه سفر به هییت طالبان دراین کشور را در نشست مسکو می‎داد.

اما ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان در واکنش به اظهارات، سکوت دولت افغانستان در خصوص سفر هییت این گروه به دیگر کشورها را پرسش برانگیز می‌داند.

آقای کابلوف تأکید کرد: شکایت دولت افغانستان نسبت به حضور طالبان در نشست مسکو که به میزبانی اتحادیه افغان‌های مقیم روسیه برگزار شد، نشان می‌دهد که دولت افغانستان رفتار دوگانه دارد. این شکایت‌ها و نگرانی‌ها بیشتر نشان‌دهنده ناامیدی دولت افغانستان است. وقتی طالبان به اندونیزیا یا ابوظبی می‌روند واکنشی ندارد و سکوت را اختیار می‌کند.

این دیپلومات روس همچنان گفت که اکنون زمانی آشتی‌ملی میان حکومت و طالبان فرا رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: لازم است تا گامی برای اقدامات واقعی برای آشتی ملی طالبان با دولت افغانستان برداشته شود نباید گفته شود که طالبان پیروز میدان می‌شوند، بل‌که اگر توافق شود، باید گفت که در نتیجه گفتگوها و توافقات بوده است.

کابلوف با ابراز این‌که طالبان بر حدود هفتاد درصد از قلمرو افغانستان نفوذ و تسلط دارند، افزود: اگر شورای امنیت سازمان ملل موافق لغو تحریم‌های طالبان باشند، روسیه مخالفتی ندارد. در باره لغو تحریم‌های طالبان باید شورای امنیت سازمان ملل تصمیم بگیرد.

وی هم‌چنان از نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در مورد حل بحران این‌کشور از راه سیاسی نیز دعوت کرده است.

او تأکید کرد: من از زلمی خلیل‌زاد دعوت کردم، زلمی خلیل‌زاد یک دیپلومات برجسته است، احتمال دارد تا تاریخ 22 فبروری در یک کشور دیگر شاید ترکیه دیدار و گفتگو کنیم.

با این همه آقای کابلوف تاکید کرده است که نقش کشورهای منطقه در صلح افغانستان بسیار مهم است و واشنگتن می‌تواند در این روند با روسیه همکاری کند.

سایت خبری آرزو