1 دالر 77.50  افغانی
1 یورو 92.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 495  افغانی
1000 روپیه هندی 1070  افغانی
1 ریال سعودی 20.55  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 105.50  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.70  افغانی
1 ین چینی 11.40  افغانی

احتمالا افزایش شمار سربازان آمریکایی در افغانستان

us army
17 Apr 2021

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا از احتمال افزایش در شمار نیروهای امریکایی در افغانستان برای خروج مصوون تمامی این نیروها در ماه سپتامبر خبر داد.

 

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه (بیست‌وهفتم حمل)، در یک نشست خبری گفت که اضافه شدن نیروهای این‌کشور در افغانستان برای کوتاه مدت و به هدف خروج مصوون‌تر صورت می‌گیرد.

او تصریح نمود که برای یک مدت زمان کوتاه قابلیت‌های اضافی برای توان‌مندسازی و کمک کردن به یک خروج مصوون، منظم و حساب شده براساس جدول زمانی رییس‌جمهور تا اوایل ماه سپتامبر به افغانستان فرستاده خواهند شد.

کربی خاطر نشان ساخت: “این منطقی است، بپذیرید که برای اطمینان یافتن از این که خروج به گونه‌ی مصوون، منظم و موثر انجام می‌شود، به گونه‌ی موقت به مقداری کمک لوژستیکی و حمایت‌های انجینیری نیاز داشته باشید و ظرفیت‌های حفاظت از نیرو را اضافه کنید.”

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اما جزییات بیشتری در مورد شمار احتمالی نیروهایی که فرستاده خواهند شد، چیزی نگفته است.

از سویی‌هم، فاطمه گیلانی عضو هیأت گفت‌وگو کننده‌ی حکومت افغانستان در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌اِن‌اِن، از خروج نیروهای آمریکا پیش از رسیدن به یک توافق صلح تا ماه سپتامبر نگرانی کرده است.

او دراین گفتگوی تلویزیونی اذعان نمود: “نگرانی کلان من این‌ست که وضعیت کنونی به یک جنگ داخلی بی‌انجامد، چیزی که ما آنرا نمی‌خواهیم؛ آنچه ما می‌خواهیم صلح است. گفت‌وگوهای صلح اینجا در دوحه شروع شده و هر تلاشی، چه ملی و بین‌المللی باید برای به نتیجه رساندن آن صورت گیرد. ما پیش از ضرب‌العجل سپتامبر صلح می‌خواهیم و این چیز زیادی نیست.”

بربنیاد توافق‌نامه دوحه نیروهای خارجی باید تا پایان ماه جاری میلادی افغانستان را ترک کنند؛ اما بربنیاد تقویم اعلام شده از سوی سوی اداره بایدن، کاخ سفید نیروهایش از افغانستان را تا ماه سپتامبر امسال به‌گونه‌ی کامل بیرون می‌سازد.

درهمین حال، گلبدین حکمت‌یار، رهبر حزب اسلامی از پیامد نقض توافق‌نامه دوحه هشدار می‌دهد.

او در نشستی در کابل هشدار داد، در صورتی نقض توافق‌نامه دوحه که بر بنیاد آن تمام نیروهای آمریکایی باید تا روز نخست ماه می افغانستان را ترک کنند، وضعیت پیچیده‌ و خلاف انتظار در پیش خواهد بود.

اداره بایدن تصمیم خود برای تعویق در خروج کامل نیروهایش را دو روز پیش همه‌گانی کرد. اما این تصمیم واکنش‌های زیادی را در داخل و بیرون از افغانستان به همراه داشت و طالبان گفته‌اند که این مورد راه را برای هر نوع اقدام بعدی جنگجویان این گروه باز می‌کند که پیامد آن، به دوش آمریکایی‌ها می‌باشد.