1 دالر 96.10  افغانی
1 یورو 107.4  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 522  افغانی
1000 روپیه هندی 1150  افغانی
1 ریال سعودی 24.80  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.33  افغانی
1 پوند 123.8  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 8  افغانی
1 ین چینی 13.5  افغانی

از سرگیری دور جدید مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه

دوحه
24 Nov 2021

تام ویست، نماینده آمریکا برای افغانستان برای آغاز دور جدید مذاکرات با آمریکا هفته آینده به دوحه می‌رود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت که دراین دور مذاکرات، نماینده‌گان آمریکا و طالبان روی مسایل مهم به‌ویژه مبارزه با تروریسم، فراهم سازی زمینه برای سفر شهروندان آمریکایی و افغانستان و ارایه کمک‌های بشری گفت‌وگو خواهد شد.

او خاطر نشان ساخت: “می‌توانم تایید کنم هفته آینده تام ویست نماینده ویژه ما برای افغانستان، به دوحه خواهد رفت تا گفتگوهای دو هفته‌ای با رهبری طالبان در آنجا برگزار کند. آن‌ها پیرامون مسایل مهم منافع ملی مشترک گفت‌وگو خواهند کرد که شامل مبارزه با تروریزم، فراهم کردن زمینه مصوون سفر شهروندان آمریکایی و افغان‌هایی که در برابرشان تعهدات ویژه داریم و ارایه کمک‌های بشردوستانه می‌شود.”

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأکید نمود که واشنگتن آماده‌ی تعامل با طالبان در صورت عملی شدن تعهدات آن‌ها است.

ند پرایس بیان داشت: “بارها گفته‌ایم که آماده تعامل عملی و بر مبنای عمل‌گرایانه با طالبان روی موارد کلیدی منافع ملی هستیم. مبارزه با تروریزم و این‌که افغانستان دیگر به‌عنوان پناه‌گاه برای انجام حمله‌های تروریستی استفاده نشود، یک مساله مهم منافع ملی است. روی این موارد با طالبان در تماس بوده‌ایم.”

طالبان هم می‌پذیرند که مجراهای ارتباطی میان کابل – آمریکا وجود دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی اما گفت که دراین دور مذاکرات، دوطرف روی تطبیق مواد توافق‌نامه دوحه، آزادسازی دارایی‌های ارزی افغانستان و بهبود روابط سیاسی کابل – واشنگتن، رایزنی خواهند کرد.

برخی تحلیل‌گران دور جدید مذاکرات را فرصتی به دولت کنونی افغانستان برای به‌رسمیت شناختن در جهان می‌دانند.

طارق فرهادی، آگاه روابط‌ بین‌الملل به تلویزیون آرزو گفت که جهان در انتظار عملی شدن تعهدات طالبان است و امارت اسلامی باید از فرصت پیش آمده برای حل مشکلات استفاده کند.

هرچند در هفته‌های اخیر چندین نشست‌های منطقه‌یی و بین‌المللی درباره حل مسئله افغانستان برگزار شده و نماینده‌گان برخی کشورها هم سفرهای به کابل داشته‌اند، اما تاهنوز هیچ کشوری به‌گونه‌ی رسمی، دولت کنونی افغانستان را به‌رسمیت نشناخته و جامعه جهانی پیوسته به عملی شدن تعهدات طالبان در زمینه‌ی تشکیل دولت فراگیر، مبدل نشدن افغانستان به مکان امن تروریسم بین‌المللی و تأمین حقوق بشر و زنان تأکید کرده‌است.