1 دالر 77.60  افغانی
1 یورو 92.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 496  افغانی
1000 روپیه هندی 1065  افغانی
1 ریال سعودی 20.50  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 106  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.80  افغانی
1 ین چینی 11.40  افغانی

اشرف‌غنی: به خاطر افغانستان سر می‌دهم، اما به کسی تسلیم نمی‌کنم

طرح اشرف غنی
07 Apr 2021

رییس‌جمهور می‌گوید برنامه صلحِ او مقدمه‌ی برای جنگ تازه نبوده، بل طرحی برای پایان دادن به خشونت‌های ۴۲ ساله در کشور است.

 

در آستانه برگزاری نشست استانبول برای صلح افغانستان، رییس‌جمهور غنی طرحی سه مرحله ای را آماده کرده است؛ توافق سیاسی، حکومت صلح و اعمار صلح، دولت سازی و ایجاد بازار بخش‌های این طرح را شامل اند.

رییس‌جمهور غنی شام روز سه‌شنبه (هفدهم حمل)، جزییات این طرح را در حضور اعضای کابینه و مقام‌های بلندپایه حکومتی ارایه کرد.

او در بخشی از سخنانش طالبان را متهم ساخت که از آتش‌بس هراس دارند. ‌آقای غنی تاکید  نمود که به بهای سر خود از افغانستان نگهداری خواهد کرد.

آقای غنی افزود: “بی‌جای از آتش‌بس می‌ترسند. خیال می‌کنند اگر آتش‌بس نکنند، جامعه این‌ها (طالبان) را رد می‌کند. به نماینده‌گی از جامعه تعهد می‌کنم که مذاکرات سیاسی را به صورت تعهد ملی و اسلامی انجام می‌دهیم. به خاطر کشور سر می‌دهم، اما به کسی تسلیم نمی‌کنم.”

در برخی محافل سیاسی رییس جمهور متهم به ایجاد موانع در برابر صلح شده تا بتواند بقایش را در قدرت حفظ کند. اما ظاهرا آقای غنی در برابر این انتقادها می‌گوید که برایش دوام نظام اهمیت دارد، نه دوام شخص.

او مهم‌ترین هدف این طرح را پایان دادن به خشونت‌های ۴۲ ساله خوانده و بیان داشت: “دوام نظام مهم است نه فرد. ختم خشونت ۴۲ ساله به‌صورت اصلی هدف ما است.”

پیش از این شورای مصالحه ملی نیز از دریافت نسخه آقای غنی خبر داده و گفته بود که کمیته تهیه و ترتیب مسوده صلح شورای عالی مصالحه، آن‌را به بحث گرفته است.

این شورا گفته که بیش از ۳۰ طرح را از نشانی حزب‌های سیاسی و اعضای کمیته رهبری این شورا دریافت کرده است.

بربنیاد گزارش‌ها؛ نشست ترکیه پیرامون مسئله افغانستان در شانزدهم اپریل برگزار می‌گردد.

مهم‌ترین کار دولت و جریان‌های سیاسی افغانستان اجماع و توافق روی یک طرح مشترک است تا آن‌را به‌عنوان یک دید واحد در نشست استانبول ارایه کنند.