1 دالر 77.20  افغانی
1 یورو 93.30  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 479  افغانی
1000 روپیه هندی 1045  افغانی
1 ریال سعودی 20.55  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.65  افغانی
1 پوند 103.80  افغانی
1 روبل روسی 0.980  افغانی
1 لیره ترکیه 10  افغانی
1 ین چینی 11.10  افغانی

اشرف‌غنی: قدرت را به خواست مردم به جانشین منتخب خود تحویل می‌دهم

210108151910-amanpour-ghanis-super-169
09 Jan 2021

رییس‌جمهورغنی در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته حکومت متعهد به صلحی است که برآیند منفی نداشته باشد و رویکرد طالبان نیز نمی‌تواند بالای جامعه کنونی تحمیل گردد.

 

رییس‌جمهور غنی در گفتگو به سی‌ان‌ان، بار دیگر بر موضع‌اش برای انتقال قدرت تنها از راه انتخابات تأکید کرد.

او انتقال قدرت از راه انتخابات را ارج‌گذاری به قربانیان مردم افغانستان دانسته و تأکید نمود که رویکرد طالبانی، نمی‌تواند بالای جامعه کنونی تحمیل شود.

رییس جمهور تصریح کرد: “هدف اصلی من اینست که بتوانم قدرت را از طریق اراده‌ی مردم به جانشین منتخب خود تحویل دهم. این اقدام برای ارج‌گذاری به فداکاری‌های غیرنظامیان و فعالان و مردم افغانستان است. باید این موضوع را روشن کنیم که جامعه افغانستان تمایلی برای بازگشت به گذشته را ندارد و ما از آن جامعه‌ای نیستیم که رویکرد و شیوه فکر طالبانی برما تحمیل شود.”

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که پس از سفر اخیر زلمی‌خیلیل‌زاد به کابل، بحث‌ها روی ایجاد حکومت موقت بیشتر شده‌است.

آقای غنی همچنان گفت که حکومت خواهان “صلح مثبت” است تا همه بر گذشته خود غالب شده و یک‌دیگر را بپذیرند. او خاطر اذعان داشت: “جامعه‌ی ما برای رسیدن به صلح متحد است، اما ما صلح مثبت می‌خواهیم.”

رییس‌جمهور در بخش از سخنانش هم‌چنین گفت که از زمان 2015 میلادی تااکنون، تنها 98 سرباز آمریکایی و بیش از چهل هزار نظامی وغیرنظامی افغان جان باخته‌اند.

او به خروج قوای آمریکایی از افغانستان نیز اشاره نموده و گفت که این روند قابل پیش‌بینی بوده و منافع دو کشور در آن مصئون باشد.

آقای غنی بیان داشت: ما مسوولیت آینده‌ی خود را بر دوش می‌گیریم، پس اگر ایالات متحده می‌خواهد که خارج شود، تمامی چیزی که ما می‌خواهیم، یک روندی قابل پیش بینی و مورد توافق جانبین است. نیروهای کاهش یافته، رییس جمهور منتخب بایدن تصمیم‌های خود را دارد، و ما مشترکاً مسیری را خواهیم ساخت تا اطمینان حاصل شود که منافع مشترک ما، مصوون اند.

هرچند حکومت پیش از گفته بود که محور بحث‌ها در دور دوم مذاکرات میان‌افغان‌ها آتش‌بس عمومی و حفظ ساختارها در اولویت خواهد بود؛ اما با آغاز دومین دور مذاکرات در دوحه، بحث‌ها روی ایجاد اداره موقت در کابل بیشتر شده‌ و تااکنون شماری از سیاسیون نیز از این طرح پشتیبانی کرده‌اند.

خبر آرزو – فردوس پیرزاد