1 دالر 78.70  افغانی
1 یورو 94.65  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 496  افغانی
1000 روپیه هندی 1060  افغانی
1 ریال سعودی 20.80  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 109.10  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.60  افغانی
1 ین چینی 11.60  افغانی

اطمینان آمریکا به ادامه پشتیبانی واشنگتن از قوای امنیتی و دفاعی افغانستان

skynews-joe-biden-united-states_5398706
09 Jun 2021

جوبایدن در نامه‌ای به کانگرس آمریکا نوشته که واشنگتن از گفتگوهای صلح افغانستان و نیز تلاش‌های ملل متحد در این راستا پشتیبانی می‌کند.

 

جوبایدن رییس جمهور امریکا نامه‌ای در ارتباط به افغانستان به کانگرس کشورش فرستاده و در آن به ادامه همکاری واشنگتن از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، کمک‌های بشردوستانه و حقوق زنان تاکید شده کرده است.

بایدن در بخشی از نامه، حکومت افغانستان و گروه طالبان را مکلف کرده که به گروه‌های هراس‌افکن اجازه ندهند تا از خاک افغانستان، آمریکا و متحدان اش تهدید شود

آقای بایدن همچنان بر پشتیبانی از گفتگوهای صلح تاکید کرده و خواهان تلاش‌های بیشتر پاکستان برای برقراری صلح در افغانستان شده است.

در بخش ازاین نامه توضیح داده است: “ما به دپلماسی خود برای پشتیبانی کامل از گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان که از سوی ملل متحد تسهیل می‌شود، ادامه می‌دهیم. از کشورهای دیگر در منطقه به ویژه پاکستان می‌خواهیم برای پشتیبانی از افغانستان و ثبات در این‌کشور تلاش بیشتر انجام دهند.”

این در حالیست که هیات‌های گفتگو کننده دولت و گروه طالبان از آغاز دوباره گفتگوها در دوحه خبر دادند؛ این روند پس از توقف حدود سه ماه از سرگرفته شد.

هردو طرف گزارش داده اند که رییسان و اعضای هیات‌های گفتگو کننده شام روز سه‌شنبه در نشستی بر سرعت بخشیدن به گفتگوها و مسایل مربوط به آجندا تفاهم کردند.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح درباره دیدار هیأت‌های حکومت و طالبان بیان داشت: “دراین نشست در مورد تسریع مذاکرات و موضوعات اجندای آن تفاهم صورت گرفت.”

از سوی دیگر، روزنامه هندوستان تایمز از برقراری تماس‌ها میان دهلی‌نو و گروه طالبان خبر داده است. این روزنامه به نقل از منابع نوشته، ارتباط میان هندوستان و رهبری طالبان از جمله ملابرادر تامین شده است.

دولت هند دراین باره تاهنوز ابراز نظر نکرده، اما گروه طالبان این خبر را رد کرده‌اند.

خبر آرزو – فردوس پیرزاد