1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

اعضای صندوق امانت سویس برای دارایی‌های افغانستان نشست برگزار کردند

بانک سویس
22 Nov 2022

اعضای بورد صندوق امانت برای مردم افغانستان امروز برای نخستین بار در سویتزرلند باهم دیدار کرد.

 

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه (سی عقرب/آبان)، در اعلامیه‌ی گفته که این بورد درباره عملیاتی شدن صندوق افغانستان وایجاد یک کمیته مشوره‌دهی افغان، گام‌هایی برداشته است.

این بورد هم‌چنین بر سرمایه‌گذاری برای حفاظت از دارایی‌های افغانستان تاکید کرده‌است.

دراین اعلامیه آمده‌است: “تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از استفاده از پول این صندوق برای کارهای غیرقانونی صورت گرفته است. آمریکا در هم‌آهنگی با شرکای بین‌المللی‌اش و حکومت سویس و کارشناسان اقتصادی افغانستان، به تاریخ چهاردهم سپتمبر این صندوق را برای پشتیبانی از مردم افغانستان در شرایط بحران کنونی اقتصادی و بشری اعلام کرد.”

این صندوق مسوولیت نظارت و حفاظت از 3.5 میلیارد از دارایی‌های افغانستان برای کمک به باثبات سازی اقتصاد افغانستان را دارد.

انور الحق احدی، عضو صندوق امانی افغانستان در سویس به تلویزیون آرزو گفت که دراین نشست معین وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز حضور داشته است.

او  افزود: “تصمیم اساسی این بود که این پول بدون فایده نماند و تصمیم گرفته شد که پول در دوران انداخته شود و یک اندازه مفاد خوب از آن به‌دست آورده شود.”

امارت اسلامی اما بار دیگر بر غیرمنجمد شدن تمامی دارایی‌های افغانستان تأکید دارد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی به خبرنگاران گتف که “آزادی مشروط ویا بخشی از این دارایی‌ها” برای حکومت سرپرست قابل‌قبول نمی‌باشد.

پس از حاکمیت امارت اسلامی در ۱۵ اگست سال ۲۰۲۱ در افغانستان، آمریکا ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان در بانک‌های بین‌المللی را منجمد ساخت.

در یک سال گذشته اما برخی کشورها پیوسته منجمد شدن ذخایر ارزی افغانستان را عامل بدتر شدن اوضاع بشری دراین کشور خوانده و بر آزادسازی آن تأکید کرده‌اند.