1 دالر 76.80  افغانی
1 یورو 90.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 476  افغانی
1000 روپیه هندی 1045  افغانی
1 ریال سعودی 20.35  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.95  افغانی
1 پوند 99.20  افغانی
1 روبل روسی 0.98  افغانی
1 لیره ترکیه 9.80  افغانی
1 ین چینی 11  افغانی

اعلام نتایج کانکور؛ دختری از کابل اول نمره عمومی شد

کانکور
24 Sep 2020

وزارت تحصیلات عالی نتایج آموز کانکور امسال را اعلام کرد؛ ظرفیت راه‌یابی دانش‌جویان به تحصیلات عالی اندک است.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان پی از یک ونیم ماه از اخذ آزمون کانکور در سراسر کشور، امروز (پنج‌شنبه، ۲۴ سپتامبر)، نتایج آزمون کانکور امسال را اعلام کرد.

براساس نتایج اعلام شده، شمسیه فرزند محمدنسیم از ولایت کابل با کسب ۳۵۳٫۱۸۵ نمره، مقام اول این آزمون را به دست‌آورد و به دانشکده طب دانشگاه کابل راه‌یافته است.

نعمت‌الله با ۳۵۳٫۱۳۳ نمره و محمد مجتبی هم با ۳۵۰٫۰۶۱ نمره، هر دو از کابل به ترتیب مقام‌های دوم و سوم را بدست آورده و در دانشکده طب دانشگاه کابل کامیاب شدند.

بربنیاد آمار این وزارت؛ از میان نزدیک به دوصد هزار دوطلب تحصیلات عالی، ۱۷۳هزار و ۴۳۲ نفر در این آزمون حضور یافته‌اند که ۹۸ درصد در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی به تحصیلات عالی و نیم عالی راه یافته ویاهم واجد شرایط راه‌یابی شدند.

از میان اشتراک‌کننده‌ها در آزمون کانکور امسال؛ ۶۶۰۹۵ تن در موسسات تحصیلات عالی دولتی، ۱۵۲۶۹ نفر در موسسات تحصیلات نیمه‌عالی دولتی و ۸۸۸۰۸ واجد شرایط موسسات تحصیلات عالی خصوصی شناخته شدند.

عبدالقدیر خموش، سرپرست اداره ملی امتحانات گفت که این وزارت تلاش کرده تا این روند شفاف به پایان برسد. او افزود که قرار است برای ۱۲۲ دانش‌آموز که بلندترین نمرات را بدست آوردند، بورسیه‌های تحصیلی اهدا گردد.

درهمین حال، سرپرست وزارت تحصیلات عالی ظرفیت راه‌یابی دانش‌آموزان به تحصیلات عالی را اندک می‌داند.

عباس بصیر، سرپرست وزارت تحصیلات عالی بیان داشت که نظام تحصیلات عالی با چالش‌هایی روبه‌روست و قادر نیست بیش از ۱۰ درصد متقاضیان تحصیلات عالی را جذب کند.

او خاطرنشان ساخت که در سال‌های آینده، تلاش می‌شود تا میزان جذب در نظام تحصیلات عالی افزایش یابد.