1 دالر 77  افغانی
1 یورو 91.10  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 480  افغانی
1000 روپیه هندی 1040  افغانی
1 ریال سعودی 20.35  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.40  افغانی
1 پوند 101  افغانی
1 روبل روسی 0.960  افغانی
1 لیره ترکیه 9.60  افغانی
1 ین چینی 11  افغانی

افغانستان در سال 1398

استقلال
19 Mar 2020

ادامه‌ی حملات تروریستی و تهاجمی، توافق صلح میان آمریکا و طالبان، برگزاری انتخابات جنجالی ریاست جمهوری و انتشار ویروس کرونا مهم‌ترین اتفاق‌ها در افغانستان در سال 1398 بود.

 

با پایان روز 29 حوت 1398، یک سال جنجالی دیگر در افغانستان نیز به پایان می‌رسد. افغانستان دراین سال، فراز و فرودهای زیادی را پشت سر گذشتاند.

افغانستان از نگاه امنیتی در سال 1398

در سال 1398، در بیش از 20 حمله انتحاری و انفجاری در پایتخت و شماری از ولایت‌ها، 357 نفر کشته و 927 تن دیگر زخم برداشته‌اند.

از این میان؛ هفتاد تن در انفجاری در نماز جمعه در ولایت ننگرهار جان باختند و دستکم هفتاد تن در نتیجه انفجاری در یک مراسم عروسی در کابل کشته شدند. همچنان کشته شدن 34 تن در انفجار ماین کنار جاده‌ی در شاهراه کندهار – هرات، کشته شدن 33 تن در نتیجه حمله به سالیاد عبدالعلی مزاری در کابل، کشته شدن 26 تن در انفجار به کمپاین رییس جمهور در ولایت پروان، کشته شدن 20 تن در نتیجه حمله انتحاری به دفتر روند سبز در کابل، کشته شدن 22 تن در حمله انفجاری در نزدیکی پیژتنون وزارت دفاع، کشته شدن 20 تن در حمله به فرماندهی پولیس بغلان و کشته شدن 12 تن در انفجاری موتر بمب در ولایت غزنی؛ حملات بزرگی اند که بیشترین تلفات را از غیرنظامیان گرفته‌است.

در این سال طالبان نیز به مرکزهای شهر بغلان، کندز و تخار نیز حمله کردند که این حملات از سوی نظامیان عقب زده شد.

توافق‌نامه آوردن صلح به افغانستان میان آمریکا و طالبان

بحث توافق آمریکا با طالبان برای آوردن صلح در افغانستان؛ از درشت‌ترین رویدادها دراین سال و حتی در تاریخ کشور بود.

سرانجام پس از حدود یک ونیم سال تلاش آمریکا برای دستیابی به توافق با طالبان و گذشتاندن یک هفته کاهش خشونت‌ها؛ در 29 ماه فبروری موافقت‌نامه دو طرف در دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید.

براساس این توافق‌نامه قرار است به حضور نیروهای خارجی پایان، زندانیان این گروه آزاد و گفتگوهای میان‌افغان‌ها نیز آغاز گردد.

برگزاری انتخابات جنجالی ریاست جمهوری

برگزاری چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری از مواردی دراین سال بود که باردیگر جنجال برانگیخت، افغانستان را در سطح جهان خجل ساخت و کشور را وارد فاز جدید بحران ساخت.

نتیجه نهایی انتخابات پس از حدود پنج ماه اعلام شد؛ اما این انتخابات به باز شدن صفحه جدید خوشبینی و امیدواری نشد؛ بل گسست سیاسی را بیشتر از پیش ساخت.

عبدالله‌‌عبدالله که رقیب اصلی اشرف‌غنی در انتخابات بود – پیروزی اشرف‌غنی را در انتخابات نپذیرفت، او کمیسیون‌های انتخاباتی را تحریم نمود و پس از اعلام حکومت همه‌شمول به رهبری خودش، مراسم تحلیف به عنوان رییس‌جمهور نیز به‌جا آورد.

افغانستان از نگاه اقتصادی در سال 1398

صلح و انتخابات بیش از هر بحث دیگر؛ توجه حکومت را دراین سال به خود معطوف ساخت – تاجایی‌که از نگاه اقتصادی، در این سال تنها معدود پروژه‌های زیربنایی گشایش یافت.

گشایش بخش عملی پروژه کاسا یک‌هزار در افغانستان، افتتاح پروژه ساخت برق آفتابی در ولایت کندهار و امضای موافقت‌نامه ساخت خط آهن میان افغانستان و تاجیکستان؛ از پروژهای مهم اقتصادی در این سال بود.

انتشار ویروس کرونا در افغانستان

هم‌زمان بااین‌که حکومت، سیاست‌گران و شهروندان، درگیر مسایل صلح و تنش‌های انتخاباتی در کشور بودند، انتشار ویروس کرونا در جامعه‌ی فقیری مثل افغانستان، همچون فرود بلا بالای کشور شد.

این ویروس اکنون دستکم به هفت ولایت نفوذ کرده و براساس گزارش وزارت صحت، تااکنون 22 واقعه مثبت کووید 19 در کشور به ثبت رسیده است.

ویروس کرونا نگرانی‌ها را از افزایش فقر نیز بیشتر کرده‌است.

بااین همه؛ چشم انتظار همه به پایان روزهای سیاه در کشور است و دیده شود که در سال 1399، افغانستان گواه چه تحولات مثبتی در زمینه‌‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خواهد بود.

گزارش‌گر: لیدا نوروزی

ویراستار: فردوس پیرزاد