1 دالر 77.50  افغانی
1 یورو 92.30  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 486  افغانی
1000 روپیه هندی 1065  افغانی
1 ریال سعودی 20.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 106.20  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 10.30  افغانی
1 ین چینی 11.20  افغانی

القاعده در افغانستان رو به قوی شدن است

القاعده
26 Jan 2021

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده با نشر گزارشی گفته که القاعده در افغانستان رو به قوی شدن است و این شبکه هنوزهم با طالبان رابطه دارد.

 

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در این گزارشی همچنین گفته که شبکه القاعده در افغانستان قوت گرفته و روابط خود با طالبان را نیز برجسته ساخته است.

در این گزارش آمده که از سال 2020 میلادی، شبکه القاعده تحت محافظت طالبان به عملیات خود ادامه داده و روابط این شبکه با طالبان توسط مربیان و مشاورین که در داخل این گروه جابجا شده و زمینه مشوره و حمایت مالی را فراهم می‌سازند، برجسته شده است.

بر بنیاد گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا، شبکه حقانی نیز با شبکه القاعده روی ایجاد واحدهای جنگ‌جویان تازه با پشتیبانی مالی القاعده رای‌‍زنی کرده است.

در گزارش آمده که تحریک طالبان پاکستانی و شبکه القاعده در بخشی‌های مرزی افغانستان و پاکستان پناه گاه امن دارند.

عبدالهادی قریشی، آگاه مسایل نظامی به تلویزیون آرزو گفت که “القاعده، داعش و طالبان سه انگشت یک دست اند” و هیچ‌‍گاه از هم جدا نخواهند شد.

اما گروه طالبان این گزارش را بی‌بنیاد خوانده‌است. سخنگوی این گروه هچنان گفته که در حال حاضر، هیچ جنگ‌جویی وابسته به القاعده در افغانستان حضور ندارد.

قطع روابط طالبان با شبکه القاعده یکی از موارد درشت توافق‌نامه دوحه به شمار می‌رود، و طالبان بر بنیاد این توافق، تعهد کرده اند که روابط شان را با شبکه القاعده قطع می‌کنند.

اما کاخ سفید در روزهای اخیر از بررسی توافق‌نامه دوحه سخن زده و تاکید کرده که در پی این بررسی اداره بایدن می‌خواهد بداند که طالبان تا چی اندازه به تعهدهای شان به ویژه  به تعهد قطع روابط با القاعده پابند بوده اند، موردی که با استقبال دولت افغانستان نیز رو به رو شده است.