1 دالر 96.10  افغانی
1 یورو 107.4  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 522  افغانی
1000 روپیه هندی 1150  افغانی
1 ریال سعودی 24.80  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.33  افغانی
1 پوند 123.8  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 8  افغانی
1 ین چینی 13.5  افغانی

انس حقانی: طرف‌های جنگ یک‌دیگر خود را عفو کنند

حقانی
25 Nov 2021

انس حقانی عضو رهبری طالبان آمریکا را عامل جنگ خواند و از طرف‌های درگیر خواست که یک‌دیگر خود را ببخشند.

 

این عضو ارشد طالبان در مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی گفت که جداسازی شبکه حقانی از طالبان، جزء از برنامه‌های سازمان سیا بوده‌است.

او تلفات ناشی از جنگ‌ها در بیست‌سال گذشته در افغانستان را پذیرفت و و آمریکا را عامل آن خواند.

آقای حقانی خاطر نشان ساخت: “با همین جنگ بود که به اشغال پایان دادیم. طبیعی است که جنگ تلفاتی به‌دنبال دارد. این اتفاق برای هر دوطرف افتاده و همه ازاین بابت متأسف اند. ما ازاین موضوع خوشحال نیستیم.”

این عضو رهبری طالبان، کشتار غیرنظامیان در عملیات‌هایی که مسوولیت آن‌را طالبان برعهده گرفته است، ‌را “تبلغاتی پخش شده” در برابر آن‌ها خواند.

حقانی هم‌چنین آمریکا را موظف به تطبیق توافق‌نامه دوحه دانسته و گفت: “آمریکا در مورد برون کردن از فهرست سیاه در پیمان دوحه قول‌های داد. مذاکره کننده‌گان آمریکایی آنرا امضاء کردند؛ اگر نام آن‌ها را از فهرست سیاه خود حذف نکنند، آمریکا تمام اعتبار خود را از دست خواهد داد. دنیا به آمریکا اعتماد ندارد آن‌ها به وعده‌های خود عمل نمی‌کند.”

به باور این عضو رهبری طالبان، افغانستان هم‌اکنون در آرامش به‌سر می‌برد.

او پیوستن نیروهای طالبان به گروه داعش را نیز رد نمود و گفت: “هیچ کسی از ما به داعش نپیوسته، به جز چند نفر که در رژیم قدیم حقوق دولتی می‌گرفتند.”

امارت اسلامی پیش ازاین هم داعش را تهدید جدی برای افغانستان ندانسته، اما سازمان ملل در گزارش اخیر خود ابراز نگرانی کرد که داعش هم‌اکنون در تمامی ولایت‌های افغانستان فعال است.