1 دالر 77.10  افغانی
1 یورو 85.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 460  افغانی
1000 روپیه هندی 980  افغانی
1 ریال سعودی 20.15  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.80  افغانی
1 پوند 94  افغانی
1 روبل روسی 0.95  افغانی
1 لیره ترکیه 11  افغانی
1 ین چینی 10.70  افغانی

انفجار سنگین هلمند؛ گروه کاری حفاظت از غیرنظامیان به نهادهای بین‌المللی حقوق بشری شکایت می‌کند

هلمند بیمارستان 3
30 Jun 2020

گروه کاری حفاظت از افراد ملکی، امروز (سه‌شنبه، ده‌هم سرطان/۳۰ جون)، در یک نشست خبری در کندهار نگرانی خود را از تلفات غیرنظامیان در افغانستان بیان داشت.

محمد همدرد، یکی از اعضای گروه کاری حفاظت از افراد ملکی در زون جنوب با اشاره به رویداد دیروز در ولسوالی سنگین هلمند گفت که عاملین حملات بر غیرنظامیان باید مجازات شوند.

اعضای این گروه همچنان هشدار داده‌اند که در صورت تکرار چنین رویدادها و تلفات افراد ملکی در آن، به نهادهای بین‌المللی حقوق‌بشری شکایت خواهند کرد.

حملات راکتی و انفجار روز گذشته در بازار ولسوالی سنگین هلمند هنگام یک میله عنعنوی منجر به کشته شدن ۲۳ و زخمی شدن ۱۵ تن دیگر شد. این رویداد روز گذشته نیز واکنش‌های زیادی را برانگیخت و حکومت آنرا جنایت ضد بشری خواند.

هم‌زمان بااین، شماری از شهروندان نیز از افزایش ناامنی‌ها به ویژه انفجارهای اخیر ابراز نگرانی می‌کنند.

آنان اما تأکید می‌کنند که گروه‌های مخالف دولت با انجام چنین حملات در تلاش ایجاد موانع در برابر روند صلح استند.

درهمین حال، فرماندهی قول اردو ۲۱۵ میوند گفته است که نیروهای امنیتی در ساحه رویداد هیچ نوع انداختی نداشته‌اند؛ بلکه طالبان عامل این رویداد استند.

ولی‌محمد احمدزی، فرمانده قول اردوی ۲۱۵ میوند که دراین باره سخن می‌زد، همچنان از تلاش‌ها به هدف بررسی بیشتر این رویداد خبر داد.

گفتنیست؛ تاهنوز هیچ گروهی مسوولیت رویداد دیروز در هلمند را برعهده نگرفته، اما حکومت و طالبان یک‌دیگر را عامل این رویداد گفته‌اند.

با این همه، رویدادهای اخیر انفجاری نگرانی‌های زیادی را به همراه داشته و شماری از قانون‌گذاران، نهادهای کشفی و امنیتی را به کم‌کاری در تأمین امنیت شهروندان متهم کرده‌اند.