1 دالر 88.15  افغانی
1 یورو 92  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 416  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.08  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.88  افغانی
1 پوند 103  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

اگر طالبان با گروه‌های تروریستی قطع رابطه کنند، “یک قسمت از مشکلات افغانستان حل می‌شود”

عبدالله عبدالله رییس اجراییه
13 Mar 2019

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه می‌گوید که طالبان زمینه را به گروه‌های تروریستی برای استفاده از خاک افغانستان مساعد ساخته تا آنان از این ناحیه نفع ببرند.

از 24مین سالروز جان باختن عبدالعلی مزاری، امروز (چهارشنبه 22 حوت) در ارگ ریاست جمهوری با حضور مقام‌های ارشد حکومتی و سیاسیون گرامی‌داشت به عمل آمد.

دراین مراسم، تمرکز بیشتر سخنران‌ها روی روند صلح جاری بود.

رییس جمهورغنی، دراین مراسم ابراز خوشبینی کرد که روند صلح از حاشیه برون شده‌ است.

او گفت که اکنون مالکیت روند صلح از مردم و دولت است و جرگه‌ای دراین مورد نیز در “نهم ثور سال آینده” (1398) برگزار می‌شود. “هموطنان گرامی! اکنون بعد از تلاش‌های زیاد صلح از حاشیه به متن آمده است. در هر نشست و هر سفری که دارم، صدای صلح طلبی و حمایت مردم را از پروسه صلح می‌شنوم. صلح اکنون به گفتمان مسلط ملی مبدل شده است.”

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه دراین مراسم گفت که خبرهای از قطع روابط طالبان با دیگر گروه‌های تروریستی منتشر شده که در صورت واقعیت داشتن آن، یک بخش بزرگ از مشکلات افغانستان حل خواهد شد.

او با صراحت اعلام کرد: گفته می‌شود که گروه طالبان به این موافقت کرده‌اند که دیگر از گروه‌های تروریستی حمایت نمی‌کنند. به همراه شان ارتباط نمی‌داشته باشند و همرای شان مقابله می‌کنند. اگر این خبرها واقعیت داشته باشد، یک قسمت از مشکلات افغانستان حل می‌شود.

آقای عبدالله تأکید کرد که طالبان زمینه را به دیگر گروه‌های تروریستی برای استفاده از خاک افغانستان مساعد ساخته است و این گروه باعث شعله ور ساختن جنگ شده و همچنان به نفع کشورهای خود در افغانستان عمل می‌کنند.

رییس اجراییه در بخش از سخنان اش به انتخابات نیز اشاره کرد.

او گفت: صلح با عزت و پایدار به معنی توقف کردن پروسه انتخابات نخواهد بود. صلح اولویت هر شهروند است، اما این به معنی ترک انتخابات نیست.

محمدسرور دانش، معاون دوم رییس جمهور نیز دراین مراسم، انتخابات را عنصر مهمی در روند دولت سازی دانست و گوش زد کرد که حتی صلح هم نمی‌تواند مانع این روند ملی شود.

او علاوه کرد که “صلح نباید به یک نوع انحصار و برتری طلبی منجر شود  و نباید کسانی به این اندیشه باشند که بنام صلح به عنوان یک قدرت مسلط به سرنوشت دیگران حاکم شوند. ما با این تصور هرگز به یک صلح پایدار دست نمی‌یابیم. مردم باید از طریق آرای خود در تعیین زمام‌دار و شکل‌گیری قوای سه گانه دولت، سهم بگیرند.”

برخی از نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان در این مراسم، نیز بر حفظ دستآوردها و نادیده نگرفتن قربانی‌های نظامیان در گفتگوهای صلح تأکید کردند.

شاه گل رضایی یک عضو مجلس نماینده‌گان در صحبت‌های خود گفت: صلح یک ضرورت انکار ناپذیر در شرایط موجود کشور است. اما انتظار مردم افغانستان این است که دولت افغانستان به ارزش‌های مبتنی بر قانون اساسی، حفظ حقوق اساسی شهروندان، حضور و مشارکت زنان، آزادی رسانه‌ها و حفظ دستاوردهای یک و نیم دهه‌ی گذشته نیز تأکید کند.

با این همه، پس از شانزده روز بحث و رایزنی میان نماینده‌گان آمریکا و طالبان در دوحه قطر، پنج‌مین دور گفتگوها پایان یافت.

آنچه ازاین دور مذاکرات رسانه‌یی شده؛ توافق دو طرف روی خروج نیروهای آمریکایی و تهدید نشدن دیگر کشورها از افغانستان می‌باشد، اما روشن نبودن تمامی جزییات این دور گفتگوها، نگرانی‌ها را در داخل کشور و حتی در سطح منطقه به همراه داشته است.

سایت خبری آرزو – فردوس پیرزاد