1 دالر 76.80  افغانی
1 یورو 90  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 463  افغانی
1000 روپیه هندی 1040  افغانی
1 ریال سعودی 20.20  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.10  افغانی
1 پوند 98.50  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 10.20  افغانی
1 ین چینی 10.80  افغانی

بانوان پزشک در هرات جراحی پیچیده مغز را موفقانه انجام دادند

54783700_304
02 Sep 2020

گروهی از پزشکان زن در هرات، برای نخستین‌بار موفق به انجام عملیات جراحی پیچیده‌ی مغز شده‌اند.

 

مسوولان در بیمارستان حوزوی هرات از انجام موفقانه جراحی یک گروهی پنج نفری پزشکان زن دراین بیمارستان خبر داده‌اند.

این گروه پنج نفری از پزشکان زن، عملیات پیچیده‌ی مغز را بالای یک مرد ۶۰ ساله موفقانه انجام داده؛ این بیمار که بر اثر فشار بلند خون دچار خونریزی مغزی شده بود، سمت راست بدنش دچار فلج بود، اما پس از عملیات دوباره صحت‌یاب شده و توانمندی‌اش را بدست آورده است.

هرچند در بخش جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان حوزوی هرات، از حدود ده سال به این‌سو عملیات‌های پیچیده‌ی مغز انجام می‌شود، اما این عمل جراحی نشان دهنده‌ی توانایی بانوان پزشک در تداوی بیماران وخیم است.

فرشته حبیب، یکی از اعضای این گروه پنج نفری است که از دوسال به‌این‌سو در بخش جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات در بیمارستان حوزوی هرات فعالیت دارد.

او در مصاحبه با خبرنگار تلویزیون آرزو در هرات، از انجام موفقانه این عملیات ابراز خرسندی نمود و گفت که به‌خاطر انجام موفقانه این عمل، از سوی اداره محلی هرات مورد تحسین قرار گرفته‌اند.

خانم حبیب از مردم و حکومت خواست تا برای انگیزه و تلاش بیشتر پزشکان، آن‌ها را حمایت کرده و به توانایی‌های جامعه پزشکی اعتماد کنند.

محمدناصر حبیب، رییس بیمارستان حوزوی هرات می‌گوید، به‌طور ماهانه به‌گونه اوسط، حدود یک‌صد واقعه عملیاتی و جراحی‌های بزرگ و کوچک مغز و عصاب در این مرکز درمانی انجام می‌شود.

آقای حبیب افزود: ظرفیت و دانش تخصصی در هرات در سطح بالای وجود دارد، اما بزرگ‌ترین مشکل عدم دسترسی به امکانات و تکنولوژی روز است و پزشکان با ابتدایی‌ترین امکانات عملیات‌های بزرگ و پیچیده‌ را انجام می‌دهند.

او از حکومت خواستار فراهم ساختن تجهیزات بیشتر بهداشتی دراین مرکز شد.

هرات در سال‌های اخیر، رشد چشم‌گیری در بخش طبابت داشته و عملیات‌های جراحی پیچیده‌ی مغز و اعصاب و ستون فقرات و تبدیل کلیه داشته و بیماران قلبی در بیمارستان‌های دولتی وخصوصی این ولایت مورد مدوا قرار می‌گیرند. اما بزرگ‌ترین مشکلی که همواره از سوی پزشکان مطرح می‌شود، عدم دسترسی به امکانات و تکنولوژی مدرن پزشکی است.

آرزو نیوز – پدرام قاضی‌زاده