1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

برنامه جهانی غذا با بحران بودجه برای ارایه کمک‌های بشری در افغانستان مواجه است

کمک بیجا شده گان
18 Sep 2023

مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا هشدار می‌دهد تا زمانی‌که این نهاد نتواند بودجه کافی برای افغانستان ایجاد کند، باید به‌گونه‌ی کامل ازاین کشور بیرون شود.

 

سیندی مک‌کین، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا در مصاحبه با شبکه ای‌بی‌سی نیوز گفته است که این سازمان بودجه کافی برای ارایه کمک‌های بشری در افغانستان در اختیار ندارد.

او هشدار داده تازمانی‌که بودجه کافی بدست نیاورنند مجبور به ترک کامل از این کشور خواهد شد.

خانم مک‌کین گفت: “برنامه جهانی غذا، بزرگ‌ترین کمک‌کننده بشری در جهان، با شدیدترین کمبود بودجه، دست و پنجه نرم می‌کند و در وضعیت ناامید کننده‌ای قرار دارد. برنامه جهانی غذا بودجه کافی برای رسیده‌گی به مردم در طول ماه اکتوبر ندارد. تا زمانی‌که نتوانیم بودجه کافی برای افغانستان ایجاد کنیم، باید کاملن از این‌کشور بیرون شویم.”

وزارت اقتصاد امارت اسلامی اما وضع محدودیت‌های اقتصادی و انجماد ذخایر ارزی افغانستان را عامل وضعیت کنونی اقتصادی کشور می‌داند.

عبدالرحمان حبیب، سخنگوی وزارت اقتصاد روز دوشنبه (بیست هفتم سنبله/شهریور)، به تلویزیون آرزو دراین باره گفت که در شرایط کنونی تداوم کمک‌های بشردوستانه و ساخت زیربناها در افغانستان برای بهبود وضعیت معیشتی مردم موثر می‌باشد.

برنامه جهانی غذا پیش ازین نیز اعلام کرد که برای کمک به نیازمند در شش ماه آینده در افغانستان به یک میلیارد دالر نیاز دارد.