1 دالر 90.85  افغانی
1 یورو 95  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 461  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.70  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.15  افغانی
1 پوند 115.30  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

برنامه جهانی غذا: نیمی جمعیت افغانستان با گرسنه‌گی حاد مواجه‌اند

فقر
10 May 2022

برنامۀ جهانی غذا در گزارشی گفته که کمک‌های بشردوستانه از یک فاجعه انسانی در زمستان گذشته جلوگیری کرد، اما گرسنه‌گی به‌گونه‌ی کم‌سابقه‌ای در افغانستان ادامه دارد.

 

ارزیابی برنامه جهانی غذا و چند سازمان بین‌المللی دیگر به‌شمول سازمان خوراک و زراعت سازمان ملل که در ماه‌های جنوری و فبروری سال 2022 میلادی صورت گرفته، نشان می‌دهد نزده اعشاریه هفت میلیون تن در افغانستان، با گرسنه‌گی حاد رو به رو اند.

ارزیابی این سازمان‌ها نشان می‌دهد: “بین ماه‌های جون تا نوامبر 2022، وضعیت امنیت غذایی به صورت جزیی، بهبود پیدا خواهد کرد و شمار افرادی‌که با ناامنی غذایی روبرو اند به 18.9 میلیون نفر کاهش خواهد یافت.”

در بخش از گزارش برنامه جهانی غذا آمده که کمک‌های بشردوستانه از یک فاجعه انسانی در زمستان سال گذشته جلوگیری کرد، گرسنه‌گی هنوزهم به‌گونه‌ی بی‌سابقه‌ای در افغانستان وجود دارد.

این نهاد تاکید کرده که به‌دلیل خشک‌سالی و بحران عمیق اقتصادی، برداشت حاصلات از جمله گندم کاهش یافته، بحران بی‌سابقه همچنان ادامه دارد که زنده‌گی میلیون‌ها نفر را با خطر روبرو خواهد کرد.

از سوی دیگر دیدبان حقوق بشر از وضعیت شکننده‌ی بهداشتی در کشور هشدار داده ‌است.

این دیدبان گفته که مردم افغانستان به‌دلیل نبود داروی کافی ازبین می‌روند و سقوط نظام مراقبت بهداشتی برای زنان در این‌کشور آسیب رسانده است.

دیده‌بان حقوق‌بشر به نقل از سازمان بهداشت جهان هم‌چنین نوشته که در اوایل امسال، این سازمان هشدار داد نظام بهداشتی افغانستان در پرتگاه سقوط قرار دارد و این‌کشور با شیوع بیماری‌های چون ویروس کرونا، سرخکان، اسهال و نیز سوء تغذیه روبرواست.

پیش ازاین نهادهای بین‌المللی پیوسته از وقوع بحران اقتصادی و گرسنه‌گی در افغانستان هشدار داده و بر ادامه کمک‌های بشردوستانه برای برون‌رفت از وضعیت موجود تاکید کرده‌اند.