1 دالر 96.10  افغانی
1 یورو 107.4  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 522  افغانی
1000 روپیه هندی 1150  افغانی
1 ریال سعودی 24.80  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.33  افغانی
1 پوند 123.8  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 8  افغانی
1 ین چینی 13.5  افغانی

نشست ترویکای توسعه یافته پیرامون مسئله افغانستان پشت درهای بسته برگزار شد

000_1D23YJ_1
19 Oct 2021

دراین نشست نماینده‌گان روسیه، چین و پاکستان پشت درهای بسته گفت‌وگو کردند؛ وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دراین نشست شرکت نمی‌کند.

 

پس از گذشت بیش از دو ماه از حاکمیت طالبان، نخستین نشست پیرامون مسئله افغانستان امروز (سه‌شنبه، بیست‌هفتم میزان)، در مسکو، پایتخت روسیه برگزار شد.

وزارت خارجه روسیه گفته که این نشست پشت درهای بسته و بی‌حضور خبرنگاران برگزار شده‌است.

در نشست ترویکای توسعه‌یافته، نماینده‌گان روسیه، چین و پاکستان روی مسئله افغانستان رایزنی کرده‌اند.

هرچند دراین نشست از آمریکا نیز دعوت شده بود، اما وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که نماینده‌ی واشنگتن در نشست ترویکا شرکت نمی‌کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در سخنانی گفت: “آمریکا در گفت‌وگوهای مسکو شرکت نخواهد کرد. ترویکا یک چارچوب موثر و سازنده بوده‌است. می‌خواهیم در چارچوب ترویکا وارد تعامل شویم، اما در نشست این هفته مسکو شرکت نمی‌کنیم.”

هدف این نشست، تلاش مشترک کشورها درقبال افغانستان گفته شده‌است.

قرار است فردا هم نشست فرمت مسکو با حضور نماینده‌گان این سه کشور، به اضافه طالبان و کشورهای هند و ایران برگزار شود.

طالبان اعلام کرده‌اند که هیأت بلند پایه‌ی آن‌ها دراین نشست با اجندای از پیش تعیین شده شرکت خواهد کرد.

انعام‌الله سمنگانی، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان گفت: “امارت اسلامی می‌خواهد پیرامون تحولات به‌وجود آمده موقف خود را دراین نشست شریک بسازد. هیأت امارت اسلامی دیدارهای چند جانبه نیز در حاشیه‌ی این نشست خواهد داشت.”

شماری از کارشناسان نگاه امیدوارکننده به برگزاری چنین نشست‌ها دارند.

ولی فروزان، آگاه مسایل سیاسی دراین باره گفت: “ترویکای توسعه یافته می‌تواند نشست مقدماتی شود برای دیگر نشست‌ها که در کشورهای مختلف برگزار می‌شود. مهم‌ترین موردی که برای روسیه مهم است، برقراری یک نظام که بتواند امنیت را در افغانستان تامین کند. امنیتی که مرزهای‌اش در خطر نباشد.”

اما ویس ناصری، آگاه روابط بین‌الملل گفت که او به این باور است کشورها دراین نشست، بار دیگر بر عملی شدن تعهدات طالبان مبنی به تشکیل حکومت فراگیر، دولتی متشکل از اراده‌ی مردم و حقوق بشر تأکید خواهند کرد.

ترویکای توسعه‌یافته درحالی برگزار می‌شود که پیش ازاین، سران برخی کشورها خواستار حل مسئله افغانستان از سوی جامعه جهانی به‌ویژه نقش کشورهای نزدیک به افغانستان در آن شده‌اند.