1 دالر 90.85  افغانی
1 یورو 95  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 461  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.70  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.15  افغانی
1 پوند 115.30  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

بلاول بوتو: کابل اجازه ندهد خاک افغانستان مورد استفاده تروریزم قرار بگیرد

بلاول بوتو
19 May 2022

وزیر خارجه پاکستان از حکومت کنونی خواسته اجازه ندهد خاک افغانستان از سوی هراس‌افکنان استفاده شود و در این زمینه به تعهدات بین‌المللی خود پابند باقی بماند.

 

بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان آمریکا، از امارت اسلامی خواست در قسمت اجازه ندادن به فعالیت‌های هراس‌افکنی از خاک افغانستان، به تعهدات جهانی خود پابند باقی بماند.

او تصریح کرد: “نه تنها به نظارت از اوضاع در افغانستان ادامه می‌دهیم، بل تلاش می‌کنیم اطمینان حاصل کنیم که می‌توانیم با تهدیدهای هراس افکنی مبارزه کنیم. امیدوارم که رژیم کنونی در افغانستان در برابر تعهدات بین‌المللی پابند باشد و اجازه ندهد خاک افغانستان مورد استفاده تروریزم قرار بگیرد.”

زرداری به بحران بشری در افغانستان نیز پرداخت و ابراز داشت که گسترش فقر در این‌کشور به زیان پاکستان و جامعه جهانی تمام خواهد شد.

رییس دستگاه دپلماسی پاکستان افزود: “باورمندیم برای افغانستان، منطقه و جامعه بین‌المللی خوب نخواهد بود اگر 95 درصد مردم افغانستان به فقر فرو بروند. رها کردن افغانستان دراین شرایط دشوار، پیام خوبی به جامعه جهانی و نیز برای پاکستان به همراه نخواهد داشت.”

برون رفت از اوضاع کنونی افغانستان، بخشی از گفت‌وگوی وزیر خارجه پاکستان با انتونی بلینکین، وزیر خارجه آمریکا در سفر به واشنگتن نیز بوده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه

از سویی هم، وزارت خارجه روسیه گفته که مسکو برای دور زدن تهدیدهای مرزی در مرزهای مشترک کشورهای مشترک المنافع با افغانستان، آماده‌گی کامل دارد.

مارا زخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه که در یک نشست خبری سخن می‌زد، تصریح کرد: “وضعیت در نزدیکی مرزها، ما را متوجه می‌کند تا حد امکان هوشیار باشیم و در صورت لزوم آماده‌ی پاسخ‌گویی به موقع و کافی به تهدیدهای نوظهور علیه امنیت کشورهای عضو باشیم. این وظیفه سازمان پیمان امنیت جمعی است.”

پیش ازاین، امارت اسلامی پیوسته به تمامی کشورها اطمینان داده که از خاک افغانستان، هیچ تهدیدی متوجه دیگر کشورها نخواهد بود.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی امروز (پنج‌شنبه، بیست‌نهم ثور)، به خبرنگاران گفت: “موقف امارت اسلامی بسیار واضح است؛ ما نمی‌خواهیم از افغانستان به هیچ کشوری تهدید وجود داشته باشد.”

سخنگوی امارت اسلامی هم‌چنین از کشورهای که در راستای بهتر شدن روابط امارت با جامعه جهانی تلاش می‌کنند، استقبال کرده‌است.