1 دالر 77.60  افغانی
1 یورو 93.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 484  افغانی
1000 روپیه هندی 1060  افغانی
1 ریال سعودی 20.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 108.50  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 10.50  افغانی
1 ین چینی 11.20  افغانی

بن‌بست در مذاکرات دوحه؛ آمریکا به حضور نظامی خود در افغانستان ادامه خواهد داد

دانفورد
21 Feb 2021

جنرال جوزف دانفورد، رییس پیشین ستاد ارتش آمریکا می‌گوید، آمریکا به‌خاطر نقض تعهدات طالبان در توافق‌نامه دوحه، به حضور نظامی خود در افغانستان ادامه خواهد داد.

 

مسئله خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، هم‌زمان با آغاز کار اداره بایدن جدی‌تر شد.

رییس پیشین ستاد ارتش آمریکا در نشست کمیته فرعی مجلس نماینده‌گان آمریکا، طالبان را به نقض توافق‌نامه دوحه نموده و گفته که ادامه حضور نظامی این‌کشور برای مذاکرات صلح، بنیادی است.

به گفته او طالبان به این توافق عمل نکرده‌اند.

دانفورد تصریح نمود: بررسی ما در رابطه به روند جاری گفتگوهای صلح این‌ست که حضور نظامی و تعامل دیپلماتیک آمریکا برای مذاکرات صلح  بنیادی می‌باشد. باورمندیم که پشتیبانی پایدار از نهادهای دولتی افغانستان در روند صلح الزامی خواهد بود. حضور ما به‌خاطر این‌ست که طالبان به تعهدات خود در چهارچوب توافق ماه فبروری عمل نکرده‌اند.

جنرال جوزف دانفورد هم‌چنین از وقوع یک جنگ داخلی در افغانستان در صورت خروج شتاب‌زده از این کشو هشدار داده‌است.

بربنیاد توافق‌نامه دوحه، آمریکا باید تا پایان ماه اپریل، حضور نظامی خود در افغانستان را پایان دهد.

جک سلیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به شبکه سی‌ان‌ان گفته که اداره بایدن عمیقن این توافق‌ را بررسی می‌کند و احتمالن تا روزهای آینده، کاخ سفید نسخه‌اش در افغانستان را اعلام خواهد کرد.

او بیان داشت: رییس‌جمهور در روزها و هفته‌های آینده این تصمیم را خواهد گرفت که گزینه پیش‌رو برای آمریکا در افغانستان چه باشد. این با توجه به هماهنگی و مشورت‌هایی که انجام می‌دهیم، تنها تصمیم امریکا نخواهد بود. این مساله را با کشورهای دیگری که متحد ما هستند و در افغانستان ماموریت دارند شریک خواهیم ساخت.

هم‌زمان بااین، شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که توافق‌نامه صلح دوحه نتوانسته منجر به صلح و قطع جنگ در افغانستان شود.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی امروز یک‌شنبه (۳حوت) به رسانه‌ها گفت که در هنگام امضای توافق‌نامه صلح دوحه میان ایالات متحده و طالبان، مشورت‌های لازم با حکومت افغانستان صورت نگرفته و از این رو این توافق‌نامه نتوانسته منجر به صلح و ختم جنگ شود.

پیش از این نیز بارها مقام‌های حکومت افغانستان طالبان را به نقض توافق‌نامه دوحه متهم نموده و خواستار فشارهای جهانی بالای این گروه شده‌است. اما در مقابل، طالبان خود را متعهد به این توافق‌نامه می‌داند.

خبر آرزو – فردوس پیرزاد