1 دالر 89.50  افغانی
1 یورو 102.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 501  افغانی
1000 روپیه هندی 1100  افغانی
1 ریال سعودی 23.45  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.25  افغانی
1 پوند 120  افغانی
1 روبل روسی 1.30  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

بیست‌یک‌ومین نشست سازمان همکاری‌های شانگهای

242130952_6098156793587789_7257044006483571842_n
17 Sep 2021

اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای تشکیل حکومت فراگیر با حضور تمامی گروه‌ها در افغانستان را تنها راه‌حل کنونی این‌کشور خوانده‌اند.

 

بیست‌یک‌ومین نشست سازمان همکاری‌های شانگهای امروز (جمعه، بیست‌ششمن سنبله)، به میزبانی تاجیکستان برگزار شد و تحولات اخیر و آینده افغانستان محوریت این نشست بود.

امام‌علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان که این نشست را رهبری می‌کرد، از پیامد تحمیل نظام سیاسی در افغانستان بدون اراده شهروندان این‌کشور هشدار داد.

او گفت: “وضعیت افغانستان در تحولات منطقه تاثیرگذار است. دولت در افغانستان باید با درنظرگرفتن اراده همه مردم افغانستان تعیین شود. تحمیل هرگونه نظام سیاسی بر کابل بدون در نظر گرفتن نظر مردم می‌تواند عواقب غیرقابل پیش‌بینی به‌دنبال داشته باشد.”

اعضای این نشست بر عملی شدن تعهدات طالبان به‌ویژه تشکیل ساختار فراگیر، حقوق زنان و مبدل نشدن افغانستان به‌عنوان پناه‌گاه امن ترویستان تأکید کردند.

شوکت میرضیایف، رییس جمهوری اوزبیکستان دراین نشست گفت: “اطمینان از رعایت حقوق و آزادی‌های مردم افغانستان از جمله زنان بسیار مهم است و همچنین جلوگیری از گسترش افراط‌گرایی در منطقه از افغانستان. همچنین گسترش ایدئولوژی افراطی از افغانستان برای کشورهای همسایه یک تهدید است.”

عمران خان، نخست وزیر پاکستان هم با اشاره به عملی شدن تعهدات طالبان بیان داشت: “طالبان به نوبه خود باید به وعده‌های خود برای ایجاد ساختار سیاسی فراگیر، تأمین حقوق‌بشر برای همه مردم افغانستان عمل کند و اطمینان حاصل کند که این‌کشور هرگز به پناهگاه تروریست‌ها تبدیل نمی شود. به همین ترتیب افغانستان نباید منبعی برای سلاح و مواد مخدر و تروریستان باشد.”

رییس جمهور ایران دراین نشست، بار دیگر آمریکا و متحدان واشنگتن را مسوول اوضاع کنونی افغانستان خواند و بر تلاش‌ها منطقه‌یی برای حل مسئله افغانستان تأکید نمود.

ابراهیم رئیسی گفت: “مسوولیت وضعیت ایجاد شده در افغانستان، تماماً به عهده آمریکا و کشورهای همکار اودراین مدت است. اما ما کشورهای منطقه بایستی شرایطی را فراهم کنیم تا مردم افغانستان بتوانند تا به مشکلات خود چیره شوند.”

سران دولت‌های روسیه، هند و چین هم دراین نشست، نقش سازمان همکاری‌های شانگهای درحل مسئله افغانستان را مهم خواندند.

رییس جمهور روسیه گفت که این سازمان باید برای آغاز روند صلح فراگیر میان‌افغان‌ها تلاش کند.

او خاطر نشان ساخت: “برای ما مهم است از پتانسیل‌های این سازمان استفاده کنیم تا همه کمک‌های ممکن را برای آغاز روند صلح فراگیر بین افغان‌ها انجام دهیم و در عین حال، همه کارها را برای جلوگیری از تهدیدهای تروریسم، قاچاق مواد مخدر و افراط‌گرایی مذهبی انجام دهیم.”

نارندرا مودی، نخست وزیر هند دراین نشست با بیان این‌که وضعیت افغانستان امنیت منطقه را تهدید می‌کند، افزود: “سازمان همکاری‌های شانگهای باید مانع خطرات احتمالی شود. احتمال این وجود دارد عناصر افراطی بخواهند وارد کشورهای اسیای میانه شوند.”

شی‌جینگ پنگ، رییس جمهوری چین هم دراین نشست گفت: “با خروج نیروهای خارجی، وضعیت در افغانستان به‌طور چشمگیر تغییر کرده‌است. امروز افغانستان با وضعیت دشوار روبرو است که حل آن‌ها نیازمند حمایت و کمک جامعه جهانی و در درجه اول کشورهای منطقه می‌باشد.”

خواست‌های کشورهای عضو سازمان شانگهای برای ایجاد دولت فراگیر درحالی مطرح می‌شود که طالبان حدود دو هفته پیش دولت سرپرست خود را اعلام کردند؛ امارت اسلامی اما از رایزنی‌ها برای ایجاد دولت فراگیر خبر داده‌اند.