1 دالر 76.80  افغانی
1 یورو 87.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 457  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 19.95  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.40  افغانی
1 پوند 95.50  افغانی
1 روبل روسی 1.10  افغانی
1 لیره ترکیه 11  افغانی
1 ین چینی 10.70  افغانی

تأثیر منفی دوام چالش‌های سیاسی روی وضعیت امنیتی و اقتصادی

غنی عبدالله
15 May 2020

برخی آگاهان سیاسی هشدار می‌دهند دوام بن‌بست جاری سیاسی میان ارگ و سپیدار، چالش‌های امنیتی و اقتصادی در کشور را دوبرابر ساخته‌است.

 

با آن‌که میزان خشونت‌ها در افغانستان روز تا روز در حال افزایش است و در سوی دیگر تهدید ناشی از کوید۱۹ بحران اقتصادی را دامن‌گیر کشور نموده، اما تنش‌های برآمده از انتخابات تاهنوز حل‌نشده باقی مانده‌است.

شماری از شهروندان از ادامه تنش‌های کنونی انتقاد نموده و ریشه افزایش چالش در زمینه‌های مختلف را به عوان بن‌بست سیاسی نسبت می‌دهند.

به باور آن‌ها، سران سیاسی و رییس‌جمهور بیش‌تر در فکر تقسیم قدرت و امتیازگیری سیاسی اند.

انتقادها از ارگ و سپیدار برای نرسیدن به تفاهم سیاسی درحالی بیشتر شده که پیش ازاین دوطرف از پیشرفت در مذاکرات خود خبر داده‌اند.

با این حال، برخی آگاهان هشدار می‌دهند که دوام تنش‌های سیاسی میان رییس‌جمهور غنی و عبدالله‌عبدالله، چالش‌های افغانستان را دو برابر ساخته‌است.

اسدالله ندیم، یکی از آگاهان مسایل نظامی با انتقاد از ادامه تنش جاری سیاسی گفت که این مسئله میزان ناامنی‌ها و حمله‌های هراس‌افکنانه را دو برابر ساخته است. او هشدار داد که در صورت نرسیدن به تفاهم سیاسی، دامنه‌ی مشکلات بیش ازاین پهن‌تر خواهد شد.

دست‌کم در هفته که گذشت ولایت‌های کابل، ننگرهار و پکتیا گواه رویدادهای خونین انفجاری و انتحاری بودند؛ موردی‌که حتی با محکومیت جهانی روبرو شده‌است.

در دو دهه پیسین این چهارمین بار است که انتخابات افغانستان با جنجال و تنش‌ همراه می‌شود، اما تنش‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۸ کم‌پیشینه بوده است.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان دراین باره به تلویزیون آرزو گفت که جنجال و تقسیم قدرت پس از انتخابات‌ها در افغانستان، مردم را نسبت به این روند بی‌اعتماد ساخته و دموکراسی در افغانستان را ناکام ساخته‌است.