1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

تأکید وزارت خارجه روسیه بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان

لاوروف
15 Apr 2023

رییس دستگاه دپلماسی روسیه در این نشست خبری پس از نشست سمرقند، بر ایجاد حکومت فراگیر قومی – سیاسی در افغانستان تأکید می‌کند.

 

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری پس از نشست سمرقند، بر ایجاد حکومت فراگیر قومی – سیاسی در افغانستان تأکید کرد.

آقای لاوروف گفت، جامعه جهانی اقدامات طالبان را زیر نظارت دارد و این تنها گام مهم برای مشروعیت بخشی به حکومت کنونی در افغانستان خواهد بود.

رییس دستگاه دپلماسی روسیه تصریح کرد: “برای ایجاد یک حکومت فراگیر هم از بعد قومی و هم سیاسی، باید کارهای زیاد انجام شود. همه به اتفاق آرا از طالبان می‌خواهیم تمام این مسایل را حل کنند، زیرا این موارد بیش از یک سالی می‌شود که در آجندا قرار دارد. ملل متحد و جامعه جهانی اقدامات طالبان را نظارت می‌کنند. این تنها گام مهم برای مشروعیت بخشی برای حکومت فعلی طالبان خواهد بود. آن‌ها باید مساله حقوق زنان و دختران و نیز حق رای دهی و آموزش آن‌ها را حل کنند.”

امارت اسلامی پیوسته گفته که حکومت ایجاد شده همه‌شمول است و تلاش‌ها برای تقویت آن ادامه دارد.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی دراین باره به تلویزیون آرزو گفت که حکومت ایجاد شده فراگیر و متشکل از “همه اقوام” کشور است.

آقای کریمی همچنین خواستار برقراری روابط دپلماتیک و اقتصادی کشورها با افغانستان و برداشتن تحریم‌ها شد.

از سوی دیگر، وزارت خارجه از دیدار امیرخان متقی با وزیر خارجه اوزبیکستان و گفت‌وگو روی روابط دوجانبه و همکاری‌های اقتصادی خبر داده‌است.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه در تویتی نوشته که آقای متقی دراین دیدار گفته است، افغانستان آماده‌ی آغاز پروژه خط آهن افغان – ترانس است که نقش موثری در اتصال منقطه دارد.

پیش ازاین، سرپرست وزارت خارجه در نشست سمرقند نیز گفت که درحال حاضر شرایط برای تطبیق پروژه بزرگ در افغانستان فراهم شده و باید ازاین فرصت استفاده گردد.