1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

تاکید هند و روسیه بر هم‌آهنگی موضع دو کشور در خصوص افغانستان

171267736
10 Jul 2024

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و نرندرا مودی، نخست وزیر هند هم‌چنین یک افغانستان مستقل و صلح‌آمیز را به نفع منطقه دانسته‌اند.

 

کاخ کرملین با نشر بیانیه‌ای پس از دیدار سران روسیه و هند گفت که رییس جمهور روسیه و نخست وزیر هند در این دیدار، بر هم‌آهنگی نزدیک در خصوص افغانستان، با استفاده از کارشیوه‌های گفت‌وگو میان شوراهای امنیت دو کشور تاکید کردند.

بربنیاد این بیانیه، ولادمیر پوتین و نارندرا مودی هم‌چنین پشتیبانی خود را از یک افغانستان مستقل، صلح‌آمیز که با خود و همسایه‌گان‌اش در صلح باشد، اعلام نمودند.

در بیانیه کرملین آمده است: “دوطرف از هم‌آهنگی نزدیک بین روسیه و هند در مورد افغانستان ازطریق کارشیوه گفت‌وگو بین شوراهای امنیت دو کشور ابراز خرسندی کردند. آن‌ها اعلام کردند از یک افغانستان مستقل، متحد، صلح‌آمیز، عاری از تروریزم، درگیری‌ها و موارد مخدر که با خود و همسایه‌گان خود در صلح باشد و آزادی‌های بنیادی بشری را احترام نماید، پشتیبانی می‌کنند.”

در بخشی ازاین بیانیه آمده که سران دو کشور از عملکرد امارت اسلامی در برابر گروه‌ها تروریستی، به ویژه داعش استقبال نموده و آن را موثر خوانده‌اند.

براساس این بیانیه: “رهبران دو کشور از گام‌های برداشته شده در برابر گروه‌های بین‌المللی تروریستی از جمله داعش و دیگر گروه‌ها، استقبال نموده و ابراز امیدواری کردند مبارزه در برابر تروریزم در افغانستان جامع  و موثر خواهد بود.”

حمدالله فطرت، معاون سخنگوی امارت اسلامی به رسانه‌ها گفت که امارت اسلامی ازموضع کشورهایی که واقعیت‌های افغانستان را به جهان منعکس می‌سازند، پشتیبانی می‌کند.

پیش ازاین، امارت اسلامی پیوسته گفته خواستار روابط نیک با تمام کشورهای منطقه و جهان براساس احترام متقابل و حفظ ارزشی‌های ملی و اسلامی است و اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان در برابر دیگران استفاده شود.