1 دالر 77.10  افغانی
1 یورو 85.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 460  افغانی
1000 روپیه هندی 980  افغانی
1 ریال سعودی 20.15  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.80  افغانی
1 پوند 94  افغانی
1 روبل روسی 0.95  افغانی
1 لیره ترکیه 11  افغانی
1 ین چینی 10.70  افغانی

ترمپ: آمریکا به زودی سربازان اش در افغانستان را به صفر می‌رساند

trump
27 May 2020

دونالد ترامپ به روز سه‌شنبه (ششم جوزا/۲۶ می)، در سخنانی گفت که در یک تعامل با طالبان و آقایان غنی و عبدالله قرار دارد و در حال رایزنی برای خروج تمامی سربازان امریکایی از افغانستان می‌باشد.

هرچند سخنان آقای ترامپ  تازه گی ندارد؛ اما با توجه به امضای سندی با طالبان که بر مبنای آن، در مدت چهارده ماه پس  از امضای  توافق‌نامه، تمامی نیروهای خارجی از کشور بیرون می‌شوند، این اظهارات بیان‌گر تعهد آمریکا به این سند است.

او ضمن اشاره به بیرون ساختن سربازانش، همچنان گفته که با طالبان و آقایان غنی و عبدالله مصروف تعامل است.

ترمپ تصریح کرد: همه می‌دانند که شمار سربازان ما به کمتر از هشت هزار رسیده است. اکنون با رهبری افغانستان در بخش‌های مختلف مصروف هستیم. درحال حاضر مصروف تعامل با طالبان هستیم، مصروف تعامل با رییس جمهور افغانستان استیم.

احمد سعیدی، آگاه مسایل سیاسی هدف از تعامل‌گرایی آمریکا با طرف‌ها در افغانستان را تماس آمریکا با تمامی جناح‌ها در کشور دانست.

او بیان داشت: پیام دونالد ترامپ این‌ست که سیاست آمریکا پس ازاین فرد محور و شخص محور نیست، بلکه دسته جمعی و مشترکاً با داکتر غنی و داکتر عبدالله و طالبان از روی سیاستی که تعامل جانبین مورد پذیرش باشد، عمل می‌کند.

از سوی‌هم بن‌بست به میان آمده فرا راه روند صلح با رهایی شمار قابل توجه زندانیان گروه طالبان از سوی حکومت شکسته است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر ضمن استقبال از رهایی ۱۰۰۰ زندانی این گروه از سوی حکومت که در روزهای عید انجام شد، در توییتی گفته که این گروه نیز به زودی تعداد زیادی زندانیان حکومت را رها می‌سازند.

جلال‌الدین شینواری، دادستان کل دوران طالبان دراین باره گفت طالبان متعهد به توافق‌نامه و آغاز گفتگوهای میان‌افغان‌ها است اما تازمانی‌که پنج‌هزار زندانی این گروه از بند رها شود.

بااین همه، مساله تبادله ۵۰۰۰ زندانی طالبان در بدل ۱۰۰۰ زندانی حکومت، میان آمریکا و طالبان توافق شده تا گفتگوهای میان‌افغان‌ها آغاز گردد.