1 دالر 76.80  افغانی
1 یورو 90.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 476  افغانی
1000 روپیه هندی 1045  افغانی
1 ریال سعودی 20.35  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.95  افغانی
1 پوند 99.20  افغانی
1 روبل روسی 0.98  افغانی
1 لیره ترکیه 9.80  افغانی
1 ین چینی 11  افغانی

تشدید جنگ در هلمند؛ بی‌جا شده‌ها در انتظار کمک اند

بیجا شده های هلمند
13 Oct 2020

باآنکه مسوولان محلی می‌گویند، عملیات نیروهای امنیتی از چند جهت برای سرکوب طالبان از زمین و هوا ادامه دارد، اما شماری از بی‌جا شده‌گان می‌گویند تاهنوز از شدت جنگ کاسته نشده‌است.

 

درگیری‌ها میان نظامیان دولتی و طالبان با گذشت سه روز، در حومه‌های شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند هم‌چنان ادامه دارد و نیروهای دولتی از زمین و هوا تلاش دارند که جنگجویان طالبان را به عقب برانند.

عمرزواک، سخنگوی والی هلمند گفت نیروهای امنیتی چندین حمله هوایی در بزرگ‌راه هلمند – کندهار، ولسوالی‌های نادعلی، نهرسراج و ناوه و مناطق چاه‌انجیر و باباجی، برای سرکوب طالبان انجام داده‌اند.

به گفته او، در نتیجه این حمله‌ها دست‌کم ۲۱ مخالف مسلح دولت کشته و زخمی شده و برخی از مناطق نیز از وجود این گروه پاکسازی شده‌است.

تشدید درگیری‌ها در هلمند، هزاران خانواده را نیز آواره ساخته‌است.

شماری از بی‌جا شده‌گان می‌گویند که باوجود عملیات نیروهای امنیتی، تاهنوز از شدت جنگ کاسته نشده و آن‌ها به کمک فوری نیاز دارند.

روز گذشته رییس امور مهاجرین هلمند نیز به رسانه‌ها گفت که حدود ۴۵۰۰ خانواده در نتیجه درگیری‌های اخیر بی‌جا شده و به مرکز شهر لشکرگاه پناه برده‌اند.

افزایش حمله‌های طالبان، خشم شماری از سناتوران را در نشست امروز (سه‌شنبه، ۲۲ میزان)، نیز برانگیخت.

رحمت‌الله اچکزی، عضو مجلس سنا دراین نشست گفت که طالبان خلاف موافقت‌نامه خود با آمریکا عمل کرده و بالای بزرگ‌شهرها حمله کرده‌اند.

او سیاست واشنگتن در قبال افغانستان را ناقض خوانده و ازاین کشور خواست که برای تأمین صلح در افغانستان، با طالبان وارد گفتگو شود.

گل‌محمد رسولی، یکی دیگر از اعضای مجلس سنا نیز گفت که تشدید جنگ در داخل شهرها افزایش یافته و درگیری‌ها سبب بی‌جا شدن خانواده‌های زیادی شده‌است.

سناتوران در نشست امروزی، خواستار توجه جدی حکومت برای حل مشکل ناامنی در کشور شدند.

از سویی هم، فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا از پالیسی آمریکا درخصوص مذاکرات صلح انتقاد کرد.

مسلم‌یار بیان داشت: حمله هلمند، ارزگان، تخار و بعضی ولایت‌های دیگر نشان داد که خلیل‌زاد و آمریکا به‌خیر افغانستان فیصله نمی‌کنند؛ بل تمام فکر خود را به اساس خواست پاکستان و استخبارات پاکستان پیش می‌برد.

افزایش حمله‌های طالبان بالای حومه‌های شهر لشکرگاه با واکنش حامدکرزی نیز روبرو شده و آقای کرزی جنگ جاری را تحمیلی خوانده‌است.

درپی افزایش حمله‌های طالبان در روزهای اخیر، روز گذشته فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان نیز طالبان را به نقض موافقت‌نامه دوحه متهم نمود و از انجام چندین عملیات هدف‌مند نیروهای بین‌المللی علیه این گروه خبر داد.

آرزو نیوز – فردوس پیرزاد