1 دالر 88  افغانی
1 یورو 102.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 506  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 118  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 12  افغانی

تعهد یک میلیارد دالری جهان برای کمک‌های بشردوستانه به افغانستان

un g
14 Sep 2021

کشورهای جهان در نشست اضطراری کمک به افغانستان متعهد به کمک مالی  ۱.۲ میلیارد دالر برای مردم افغانستان شدند.

 

نشست کشورهای جهان پیرامون کمک به افغانستان، روز گذشته (دوشنبه، بیست‌دوم سنبله)، به میزبانی سازمان ملل متحد در ژنیف سویس برگزار شد.

انتونیو گوترش، دبیرکل ملل متحد دراین نشست گفت که افغانستان بدترین نوع بحران در جهان را تجربه می‌کنند.

افزایش فقر، ترک اجباری، دومین خشک‌سالی ظرف چهار سال، نزدیک شدن فصل سرما و بحران کووید 19 از مواردی اند که دبیرکل سازمان ملل، آنرا به‌عنوان تهدید بشری در افغانستان بر می‌شمرد.

او گفت: “حتا پیش از تحولات دراماتیک هفته‌های گذشته، افغان‌ها بدترین بحران‌های بشردوستانه را در جهان تجربه می‌کردند. امروز، از هر سه نفر دراین کشور یک نفر نمی‌داند وعده غذایی بعدی آن‌ها از کجا خواهد آمد. اندازه فقر درحال افزایش است – و خدمات عامه نزدیک به سقوط. صدها هزار نفر مجبور به ترک اجباری خانه‌های خود شده‌اند.”

انتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد

انتونیو گوترش، پشتیبانی مالی، تسریع کمک‌های بشردوستانه و توجه به حفظ حقوق زنان به‌ویژه حق تحصیل و کار آن‌ها در افغانستان را مهم خواند.

آقای گوترش از کشورهای جهان خواست تا به درخواست عاجل ۶۰۶ میلیون دالر کمک کنند تا در چهار ماه آینده به ۱۱میلیون نفر کمک فوری رسانده شود.

کشورهای جهان دراین نشست، تعهد کمک ۱.۲ میلیارد دالری برای کمک‌‌های بشردوستانه به افغانستان دادند.

دبیرکل ملل متحد بیان داشت: “ما واضحاً تعهدات بیش از یک میلیارد دالر آمریکایی را شنیدیم که منعکس کننده جهش کمک‌های مالی جامعه جهانی برای مردم افغانستان را نشان می‌دهد.”

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت که واشنگتن ۶۴ میلیون دالر به‌صورت کمک‌های بشری به افغانستان خواهد داد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هم دراین نشست گفت: “درحال حاضر کمک‌های خود به افغانستان را به صد میلیون یورو رسانده‌ایم و ما قصد داریم پنج میلیون یوروی دیگر را برای کمک به افغانستان و کشورهای همسایه آن در چارچوب کمک‌‌های بشردوستانه ارایه کنیم.”

حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران دراین نشست شرایط کنونی افغانستان را نابه‌سامان خواند و تسریع روند کمک‌های بشردوستانه به‌این کشور تأکید کرد.

جامعه جهانی درحالی متعهد به کمک اضطراری بشری به افغانستان می‌شود که پیش ازاین، ملل متحد از وقوع فاجعه انسانی و بحران اقتصادی دراین کشور هشدار داده بود.