1 دالر 88.15  افغانی
1 یورو 92  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 416  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.08  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.88  افغانی
1 پوند 103  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

تلاش مشترک روسیه و منطقه برای حل مسئله افغانستان

ضمیر کابلوف نماینده روسیه برای افغانستان
17 Sep 2022

نماینده روسیه برای افغانستان می‌گوید کشورهای منطقه و همسایه‌ی افغانستان خواستار تشکیل دولت همه‌شمول اند.

 

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک، از تلاش مشترک روسیه و شرکای منطقه‌یی‌اش، برای حل و فصل مسئله افغانستان خبر داد.

آقای کابلوف نقش کشورهای همسایه‌ی افغانستان را در مسئله افغانستان تأثیرگذار خواند و تأکید کرد این‌کشورها خواستار تشکیل دولت فراگیر قومی – سیاسی در افغانستان استند.

او تصریح کرد: “همرای شرکای منطقه‌یی خود به اصلاح رویکردها در قبال حل و فصل افغانستان فکر می‌کنیم. ما در باره همکاری نزدیک‌تر بین تاثیرگذارترین بازیگران منطقه صبحت می‌کنیم. اول از همه افزون بر روسیه و چین، پاکستان و ایران و هند، این‌ها همسایه‌گان مستقیم هستند.”

کابلوف افزود: “اکنون ما روی ایجاد یک پایگاه مشترک برای رویکرد منطقه‌ای کار می‌کنیم. تا آنجا که به خود افغانستان مربوط می‌شود، همه ما دوست‌دار تشکیل یک حکومت قومی و سیاسی فراگیر هستیم.”

پیش ازاین اما امارت اسلامی بارها گفته حکومت سرپرست همه‌شمول است و تلاش‌ها برای تقویت آن هم‌‍چنان ادامه دارد.

از سویی دیگر، نماینده روسیه برای افغانستان تلاش سازمان همکاری‌های شانگهای را نیز برای بازسازی اقتصاد افغانستان کمک‌کننده می‌خواند.

ضمیر کابلوف دراین باره بیان کرد: “سازمان همکاری‌های شانگهای بسیار مهم است؛ زیرا بسیج منابع مشترک برای سرمایه‌گذاری است. این کمک‌های بشردوستانه نیست که درحال انجام است. هر کشوری با توجه به توانایی‌های خود هرکاری که می‌تواند انجام می‌دهد و این چیزی‌های راهبردی‌تر است که به شکل‌گیری و احیای اقتصاد افغانستان کمک خواهد کرد.”

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که روز گذشته، سران عضو سازمان همکاری‌های شانگهای هم بر رسیده‌گی به مشکلات افغانستان تاکید کردند.