1 دالر 89.50  افغانی
1 یورو 102.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 501  افغانی
1000 روپیه هندی 1100  افغانی
1 ریال سعودی 23.45  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.25  افغانی
1 پوند 120  افغانی
1 روبل روسی 1.30  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

توافق پنج عضو دایمی شورای امنیت برای برقراری صلح در افغانستان

un
23 Sep 2021

دبیرکل ملل متحد می‌گوید اعضای دایمی شورای امنیت بر تشکیل دولت همه‌شمول که از تمامی اقشار دراین کشور نماینده‌گی کند، تأکید کردند.

 

وزیران خارجه پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل شب گذشته (چهارشنبه، سی‌ویکم سنبله)، در حاشیه هفتادوششمین نشست سالانه این سازمان، روی برقراری صلح در افغانستان توافق کردند.

انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل پس ازاین دیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که پنج قدرت جهانی خواستار ایجاد دولت همه‌شمول در افغانستان استند که از همه اقشار نماینده‌گی کند.

او صراحت داد: “همان‌طوری‌که قطع‌نانه شورای امنیت به وضاحت گفته، ما همه خواستار صلح و ثبات در افغانستان هستیم و نیز بتوانیم یک حکومت همه‌شمول داشته باشیم که نماینده اقشار مختلف نفوس این‌کشور باشد. این حکومت به حقوق مردم به ویژه دختران و زنان احترام بگذارد. به تروریزم پناه‌گاه فراهم نکند وهمکاری در مبارزه با قاچاق موادمخدر داشته باشد.”

از سویی هم، وزیر خارجه پاکستان گفته‌است تازمانی‌که طالبان توقعات جهان را برآورده نسازد، دولت این گروه به‌رسمیت شناخته نخواهد شد.

شاه محمود قریشی در مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت: “جامعه جهانی یک سری توقعات دارد. پاکستان نیز یک سری انتظارات دارد. اگر آن‌ها به توقعات پاکستان لبیک بگویند، راه را برای خود آسان می‌سازند و زمینه برای به‌رسمیت شاختن شان مساعد خواهد شد. این امر برای شان ضروری است. آنها باید پذیرفته شوند، زمانی پذیرفته می‌شوند که خود را به گونه عیار بسازند که مورد پذیرش جامعه جهانی باشد.”

او هم‌زمان از جامعه جهانی خواست که درخصوص به‌رسمیت شناختن دولت طالبان ارزیابی واقع‌بینانه داشته باشد تا زمینه به‌رسمیت شناختن آن فراهم گردد.

قریشی بیان داشت: “جامعه جهانی این را بداند که گزینه بدیل چیست، گزینه‌ها چیست؟ این یک واقعیت است و آیا ازاین واقعیت رو برمی‌گردانند؟ باید یک ارزیابی واقع‌بینانه و دیدگاه عمل‌گرا در هردوطرف وجود داشته باشد. این در نهایت زمینه را برای به رسمیت شاختن فراهم می‌کند.”

وزیر خارجه پاکستان در ادامه خطاب به جامعه جهانی گفت: “از یک‌سو می‌گوید بگذارید مردم و زنان کار کنند، بگذارید مکاتب باز شود، اما از سوی دیگر، آن‌ها منابعی را که در اختیار دارند برای پرداخت امتیازات آزاد نمی‌کنند؛ پس مردم چه‌گونه بیایند و کار کنند؟ بهترین گزینه غیرمنجمد ساختن پول‌هایی است که مربوط افغانستان می‌شود و توسط مردم این‌کشور استفاده می‌شود.”

تاهنوز هیچ‌کشوری به‌گونه‌ی رسمی، دولت سرپرست طالبان را به‌رسمیت نشناخته، اما بیشتر کشورها برای به‌رسمیت شناختن آن پیش‌شرط گذاشته‌اند؛ آن‌هم عملی شدن تعهدات این گروه، ایجاد دولت فراگیر با حضور تمامی اقشار، احترام به حقوق‌بشر به‌ویژه زنان، و مبدل نشدن افغانستان به پناه‌گاه امن تروریسم بین‌المللی – مواردی‌که طالبان پیوسته خود را متعهد به آن دانسته‌اند.