1 دالر 77.20  افغانی
1 یورو 93.30  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 479  افغانی
1000 روپیه هندی 1045  افغانی
1 ریال سعودی 20.55  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.65  افغانی
1 پوند 103.80  افغانی
1 روبل روسی 0.980  افغانی
1 لیره ترکیه 10  افغانی
1 ین چینی 11.10  افغانی

توقف مذاکرات میان‌افغان‌ها در دوحه

آغاز مذاکرات میان افغان ها
14 Jan 2021

منابع گفته‌اند دو طرف به‌خاطر واضح نبودن سیاست اداره جدید کاخ سفید، روند مذاکرات را متوقف ساخته و انتظار مراسم تحلیف جوبایدن اند.

 

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع سیاسی در کابل نوشته، در چند روز اخیر گفتگوها متوقف شده‌است و دو طرف انتظار مراسم سوگند جوبایدن رییس جمهور منتخب آمریکا را می‌کشند و نمی‌خواهند پیش از آن روی موردی تعهد کنند.

این منبع گفته که انتظار از پیشرفت در روند گفتگوها پیش از روی کار آمدن باید به تاریخ 20 جنوری کم است.

رویترز نوشته‌است: “جناح‌ها نمی‌خواهند پیش از 20 جنوری به چیزی متعهد شوند. آنها می‌خواهند روند ادامه پیدا کند، چون این تقاضای جامعه جهانی بوده است. اما این روند راکد است.”

این خبرگزاری به نقل از یک عضو هیأت طالبان هم‌چنان گفته، در صورتی‌که آمریکا به تعهد خود برای خروج از افغانستان متعهد نباشد، این گروه مجبور به افزایش نیروهایش خواهد شد.

اما شورای عالی مصالحه توقف مذاکرات در دوحه را رد کرد.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی به رسانه‌ها گفت که گفتگوهای دو هیات در پیوند به یگانه‌سازی و ترتیب آجندا ادامه دارد.

از آغاز دور دوم گفتگوها نزدیک به یک هفته می‌گذرد. در این مدت منابع رسمی پیوسته از دوام رایزنی‌ها برای ترتیب آجندا سخن زده‌اند.

هرچند دور اول گفتگوها سه ماه زمان گرفت تا هردو هیات کارشیوه گفتگوها را نهایی ساختند؛ اما انتظار شهروندان از دور دوم گفتگوها و سرعت کار هیات‌ها بیشتر است تا از میزان خشونت‌ها و نبردها کاسته شده و مردم گواه تامین آتش‌بس باشند.

از سویی هم، رییس‌جمهور غنی امروز (پنج‌شنبه، 25 جدی)، از طالبان خواست که جنگ را متوقف ساخته و آتش‌بس اعلام کنند.

رییس جمهور خطاب به طالبان گفت: ملت ما بالای صلح اجماع کرده و تداوم خشونت‌ها در تضاد با اجماع ملت افغانستان می‌باشد و باعث می‌گردد که بر علیه تان بیشتر از گذشته، بسیج شوند.