1 دالر 78.70  افغانی
1 یورو 94.65  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 496  افغانی
1000 روپیه هندی 1060  افغانی
1 ریال سعودی 20.80  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 109.10  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.60  افغانی
1 ین چینی 11.60  افغانی

تیرباران شدن کارمندان ماین پاکی در بغلان؛ ملل متحد خواستار تحقیقات فوری شد

ماین پاکی
09 Jun 2021

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه‌ی ملل متحد در واکنش به تیرباران شدن کارمندان ماین پاکی دفتر هلوترست خواستار تحقیقات فوری دراین زمینه شد.

 

افراد تفنگ‌دار نقاب‌پوش حوالی ساعت یازده شب گذشته (سه‌شنبه، هژدهم جوزا) بالای کمپ ماین‌پاک‌ها در روستای شیخ‌جلال ولسوالی بغلان مرکزی حمله نموده‌اند.

دراین اردوگاه، بیش از یک‌‍صد کارمند ماین‌پاکی حضور داشتند.

یک گواه رویداد گفت، افراد تفنگ‌دار نخست اموال کارمندان این دفتر جمع‌آوری کرده و سپس آنان را به گلوله بستند.

پولیس بغلان این رویداد را کار طالبان می‌داند؛ احمد جاوید بشارت، سخنگوی پولیس تأکید دارد که دراین رویداد دست‌کم ده کارمند ماین پاکی جان باخته و شانزده نفر دیگر زخم برداشته‌اند.

حمله به اردوگاه کارمندان ماین پاکی در بغلان، با واکنش‌های داخلی و خارجی روبرو شد.

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد (اوچا)، با نکوهش حمله به کارمندان ماین‌پاکی خواستار تحقیقات کامل دراین زمینه و به دادگاه کشانیدن عاملان شده‌است.

در بیانیه‌ی این نهاد آمده‌است: “سازنده نیست، سازمانی را که برای ماین‌روبی و دیگر مواد انفجاری و بهتر شدن زندگی مردم کار می‌کنند، مورد هدف قرار داد. کارگران کمکی و نهادهای بشردوستانه تحت قوانین بین‌المللی بشردوستانه مورد حمایت قرار دارند. ما خواستار تحقیق کامل هستیم تا اطمینان حاصل شود که افراد متخلف مکلف به پاسخگویی و به دادگاه کشانده می‌شوند.”

هم‌زمان، سفارت آمریکا در کابل نیز کشتار کارمندان ماین پاکی را وحشت‌ناک خوانده و خواهان بررسی فوری دراین زمینه شده‌است.

ریاست جمهوری افغانستان نیز در یک اعلامیه‌، کشتار کارمندان ماین پاکی دفتر هلوترست در ولایت بغلان را محکوم کرده و آنرا به گروه طالبان نسبت داده‌است.

در اعلامیه‌ی ارگ آمده‌است: “گروه طالبان به سلسله جنایات شان، شب گذشته در اثر یک حمله تروریستی بالای دفتر موسسه ماین پاکی هلوترست در ولسوالی بغلان مرکزی ولایت بغلان، شماری از کارمندان این نهاد را شهید و زخمی کردند.”

طالبان مسوولیت این رویداد را نپذیرفته‌اند.