1 دالر 76.90  افغانی
1 یورو 90.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 481  افغانی
1000 روپیه هندی 1040  افغانی
1 ریال سعودی 20.20  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.30  افغانی
1 پوند 101.30  افغانی
1 روبل روسی 0.960  افغانی
1 لیره ترکیه 9.60  افغانی
1 ین چینی 11  افغانی

جنایت‌های جنگی در افغانستان؛ سربازان آسترالیایی از روی سرگرمی دست به کشتار می‌زدند

Australtian Army
16 Nov 2020

نتایج یک پژوهش از جنایت‌های سربازان آسترالیایی در افغانستان نشان می‌دهد که نظامیان این‌کشور عمداً غیرنظامیان را به قتل می‌رسانده‌اند.

 

یافته‌های یک پژوهش محرمانه‌ی نشان می‌دهد که نیروهایی آسترالیایی در زمان حضور در افغانستان، مرتکب جنایت‌های جنگی شده‌اند.

سمانتا کرومپویتس، پژوهش‌گر این گزارش که به‌عنوان بررسی کننده‌ی فعالیت‌های فرهنگی در میان نیروهای آسترالیایی حضور داشته، پس از چهار سال تحقیق، شب گذشته اظهار داشت که این تحقیقات به دستور رییس ستاد ارتش آسترالیا تهیه شده است.

او در یک برنامه‌ی تلویزیونی گفت که نظامیان آسترالیایی، از روی سرگرمی ذهنی افراد بی‌گناه را می‌کشتند و تصاویر آن‌را در دیوارها نصب می‌کردند.

خانم کرومپویتس افزود: “غیرنظامیان کشته می‌شدند. آنان هیچ تهدیدی را متوجه نیروهای ما نمی‌ساختند. غیرنظامیان را بخاطر سرگرمی ذهنی خود می‌کشتند.”

او بیان داشت: آن‌ها را متوقف ساخته و تلاشی می‌کردند و گردن شان را می‌بُریدند. سربازان دیگر برای دفن اجساد و پاک‌کاری خرابکاری‌های خود، تلاش می‌کردند از افراد دیگر کمک بگیرند. سپس آن‌ها اجساد را داخل بوری کرده و در دریای مجاور می‌انداختند.

دیلی‌میل از قتل یک کودک در حمله نیروهایی آسترالیایی به یک خانه، قطع کردن دست یک مرد فوت شده و برون انداختن یک تن به‌دلیل نبود جای از هواپیما، از سوی برخی نظامیان آسترالیایی نام‌برده‌است.

یک سرباز آسترالیایی هم دراین برنامه‌ی تلویزیونی گفت: از آن چیزی اتفاق افتاد، بابت آن هر روز و شب افسوس می‌خورم. نباید چنین کار را می‌کردیم، اما با سازمانی کار می‌کردیم که کاملن وحشیانه عمل می‌کرد.

حکومت استرالیا هفته گذشته اعلام کرد که تحقیقاتی ویژه درباره ادعاهای جنایت جنگی سربازان این‌کشور در افغانستان انجام می‌دهد تا نیروهای مسوول در جنایت‌های ادعا شده را تحت پیگرد قضایی قرار دهد.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر آسترالیا بیان داشت که نتیجه این تحقیقات به دولت داده شده‌است. براساس گزارش‌ها؛ این تحقیقات شامل بررسی ۵۵ مورد به‌عنوان جنایت جنگی احتمالی بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۶ بوده و ۳۳۶ نفر درباره آن شهادت داده‌اند.

لعل‌گل لعل، رییس سازمان حقوق بشر افغانستان دراین باره بیان داشت: پیش از این‌که دادگاه درمورد افراد متهم تصمیم بگیرد، باید این تحقیق بی‌طرفانه صورت گیرد و کسانی‌که به‌گونه مالی و جانی قربانی داده‌اند، قناعت شان حاصل شود.

شماری از آگاهان به‌این باورند که هم‌اکنون هم جنایت‌های جنگی از سوی جناح‌های داخلی وخارجی در کشور صورت می‌گیرد.

اسدالله ندیم، کارشناس مسایل نظامی به تلویزیون آرزو گفت که این مسئله باید از سوی نهادهای بین‌المللی بی‌طرف مورد بررسی قرار گیرد.

نتایج این پژوهش درحالی منتشر می‌شود که پیش ازاین، دیوان کیفری بین‌المللی به آغاز بررسی پیرامون ارتکاب جنایت‌های جنگی در افغانستان موافقت کرد، اما آمریکا به این تصمیم مخالفت نشان داد و برای پاسخ‌دهی، آماده‌گی نشان نداد.

خبر آرزو – فردوس پیرزاد