1 دالر 90.85  افغانی
1 یورو 95  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 461  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.70  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.15  افغانی
1 پوند 115.30  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

حقانی: خواستار داشتن روابط خوب با ایالات متحده آمریکا و جامعه جهانی هستیم

سراج الدین حقانی
17 May 2022

سرپرست وزارت داخله امارت اسلامی در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان گفت امارت اسلامی در برابر تعهداتش به جهان متعهد است و به آمریکا هم‌چون دشمن نگاه نمی‌کند.

 

سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله در این مصاحبه از داشتن حسن‌نیت کابل برای برقراری روابط بهتر با آمریکا و جهان اطمینان داد.

حقانی تأکید نمود که امارت اسلامی در برابر تعهداتش به دنیا متعهد است و به آمریکا هم‌چون دشمن نمی‌بیند.

او تصریح کرد: “در آینده، خواستار داشتن روابط خوب با ایالات متحده آمریکا و جامعه جهانی براساس اصول و قوانین موجود در دنیا هستیم. در برابر آن‌ها تعهد داشته‌ایم و اکنون به آنان هم‌چون دشمن نگاه نمی‌کنیم. اما مردم افغانستان براساس نحوه برخورد آن‌ها، ملاحظات خود را خواهند داشت. آزادی کشور و دفاع از خاک، حق مشروع ما است. بارها درباره دیپلماسی حرف زده‌ایم. در برابر توافق دوحه متعهد هستیم.”

این مقام ارشد امنیتی امارت اسلامی هم‌چنین اطمینان داد که حکومت نمی‌گذارد هیچ تهدیدی از افغانستان متوجه دیگر کشورها گردد.

آقای حقانی بیان داشت: “تهدیدهایی از یک کشور می‌تواند به بقیه جهان متوجه شود، اما این را به جهانیان اطمینان می‌دهیم که سرزمین ما به‌عنوان تهدید علیه هیچ‌کسی استفاده نخواهد شد.”

سرپرست وزارت داخله در پاسخ به پرسشی در مورد بازگشایی مکتب‌های دختران می‌گوید حکومت سرپرست مخالف آموزش نیست.

او گفت تلاش‌ها روی کارشیوه‌ی مشخصی برای بازشدن مکتب‌ها به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم ادامه دارد.

سراج الدین حقانی افزود: “هیچ‌کس مخالف آموزش زنان نیست. دختران تا صنف ششم اجازه رفتن به مکتب را دارند. تلاش‌ها روی میکانیزمی برای فرستادن دختران بالاتر از صنف ششم ادامه دارد. شاید شنیده باشید که رهبری و کابینه به آموزش مخالفت نشان نداده، اما این مساله تا تصمیم بعدی، تعلیق شده‌است.”

امارت اسلامی درحالی از تلاش‌ها برای بازگشایی مکتب‌های دختران اطمینان می‌دهد که بیش از هشت ماه می‌شود دختران بالاتر از صنف ششم در کشور از رفتن به مکتب بازمانده‌اند.