1 دالر 88.15  افغانی
1 یورو 92  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 416  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.08  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.88  افغانی
1 پوند 103  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

خروج بیش از یک‌هزار نظامی آمریکایی از افغانستان

جنرال جوزف ووتل
16 Feb 2019

فرمانده نیروهای مرکزی ارتش آمریکا گفته است که واشنگتن درپی ختم مأموریت نظامی اش در افغانستان است و کاخ سفید دیگر نمی‌‎خواهد درگیر جنگ در اینکشور باشد.

آمریکا با گماشتن مأمور جدید اش پیرامون گفتگوهای صلح، سریعاً می‌خواهد مأموریت نظامی اش در افغانستان را پایان داده و هزینه‌ی خود را کاهش دهد.

به تازه‌گی، جنرال جوزف ووتل، فرمانده نیروهای مرکزی ارتش آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته که تصمیم واشنگتن در خصوص خروج نیروهایش از افغانستان جدی است و در اولین اقدام، بیش از یک هزار نیروی خود را بیرون می‌کند.

وی افزود: احتمالا کاهش این نیروها از مرز یک هزار هم بگذرد. به عنوان فرمانده آمریکایی در افغانستان، این تصمیم سکات میلر است و هدف آن استفاده موثر از منابع موجود است.

این چهره نظامی آمریکا همچنان گفته است که راهبرد ترمپ در مورد افغانستان، بیشتر روی مصالحه تمرکز دارد.

به گفته او: راهبردی که رییس جمهور ترامپ اعلام کرده روی مصالحه تمرکز دارد. این تلاش‌ها پس از آن آغاز شد که جنرال میلر مسوولیت فرماندهی نیروهای خارجی در افغانستان را بدوش گرفت و تمرکز آقای میلر این بوده که امریکا تا چه حد می‌تواند با صرفه جویی، فعالیت مؤثر در افغانستان داشته باشد”.

رییس جمهور ترمپ، پیشتر با اعلام تصمیم اش درمورد خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، اما گفت است که فعالیت استخباراتی اش را دراین کشور قوی‌تر می‌سازد.

هفته گذشته‌ی‌، دبیرکل ناتو در پایان نشست وزیران دفاع این سازمان اعلام کرد که هر نوع تصمیم در مورد آینده‌ی افغانستان، به صورت مشترک میان اعضای ناتو و آمریکا اتخاذ خواهد شد.

این سازمان اما اعلام کرد که تا زمان یافتن راه حل سیاسی برای پایان جنگ در این‌کشور، نیروهای خارجی به مأموریت اش برای آموزش نیروهای افغان، همچنان ادامه خواهد داد.

هادی خالد، آگاه نظامی در خصوص خروج نیروهای خارجی به افغانستان گفت: اگر نیروهای خارجی از افغانستان مأموریت نظامی شان را در افغانستان پایان دهند، کدام مشکل پیدا نخواهد شد. اما این نیروها اگر به گونه‌ی شتاب‌زده خارج شوند و کدام برنامه‌ی قوی برای موفقیت گفتگوهای صلح نداشته باشند، این تصمیم به ضرر مردم افغانستان می‌انجامد.

داوود کلکانی، نماینده مردم در مجلس نیز دراین خصوص به آرزو گفت: بیرون شدن نیروهای خارجی بدون آوردن صلح پایدار در افغانستان، دو باره باعث این می‌شود که افغانستان به لانه‌های امن تروریستان مبدل شود.

به باور رییس جمهور ترمپ، سربازان آمریکایی در بیش از 18 سال گذشته، حضور موفق در جنگ افغانستان نداشته و برعکس، با وجود هزینه‌ کردن میلیاردها دالر، تلفات سنگین را در آن، متقبل شده‌اند. ازهمین رو؛ کاخ سفید، نیروهایش را از افغانستان بیرون می‌کند.

تصمیمِ که ظاهراً روسیه نیز منتظرِ عملی شدن آن است و مسکو از کاخ سفید می‌خواهد تا هرچه زودتر نیروهایش را از افغانستان بیرون نموده و به‌جای آن، تنها به ارایه‌ی کمک‌های مالی به دولت افغانستان بپردازد.

سایت خبری آرزو – فردوس پیرزاد