1 دالر 76.80  افغانی
1 یورو 90.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 476  افغانی
1000 روپیه هندی 1045  افغانی
1 ریال سعودی 20.35  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.95  افغانی
1 پوند 99.20  افغانی
1 روبل روسی 0.98  افغانی
1 لیره ترکیه 9.80  افغانی
1 ین چینی 11  افغانی

خلیل‌زاد: افزایش جنگ روند صلح را تهدید می‌کند

زلمی-خلیلزاد
16 Oct 2020

فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید با طالبان برای دوباره مرتب ساختن موافقت‌نامه دوحه به توافق رسیده و این به معنی کاهش شمار عملیات‌ها و تلفات می‌باشد.

 

فرستاده آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که افزایش حمله‌های اخیر، روند صلح را تهدید می‌کند و این هشداری برای افغانستان، حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آن می‌باشد.

زلمی خلیل‌زاد در یک رشته از توییت‌ها تأکید کرده که او و جنرال میلر، چندین نشست با طالبان داشته و دو طرف برای مرتب ساختن موافقت‌نامه دوحه، به‌هدف کاهش خشونت‌ها و تلفات به توافق رسیده‌اند.

او افزود: بدنبال چندین ملاقات جنرال میلر و من با طالبان، ما توافق نمودیم که در مطابقت جدی با تطبیق تمام عناصر توافق‌نامه ایالات متحده و طالبان و تمام تعهدات ارایه شده، اقدامات را دوباره-مرتب سازیم.

خلیل‌زاد در ادامه بیان داشت: این به معنی کاهش شمار عملیات‌ها  است. در حال حاضر، شمار زیاد افغان‌ها می‌میرند. با دوباره-مرتب ساختن، ما انتظار داریم که این شمار به گونه‌ی قابل ملاحظه کاهش یابد.

فرستاده آمریکا برای صلح افغانستان همچنان گفته است: ما سهم خود را انجام خواهیم داد و فعالانه از تطبیق نظارت خواهیم کرد. تمام طرف‌ها باید مسؤلیت های‌شان را ادا نمایند.

حمله‌های اخیر طالبان به‌ویژه در هلمند، برای ناتو هم قابل قبول نیست.

به‌تازه‌گی، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو با زلمی خلیل‌زاد دیدار نموده‌است.

استولتنبرگ در تویتی نوشته که گفتگوهای جاری دوحه، برای افغانستان یک فرصت را فراهم کرده، اما برای استفاده از آن نیاز است که طالبان به تعهدات خود عمل کرده و خشونت‌ها را کاهش دهند.

از سویی هم، معاون نخست ریاست جمهوری امروز در سخنانی گفت که طالبان با انجام حملات ویران‌گر، تنها رسوایی و شکست بدست آورده‌اند.

امرالله صالح در دومین سال‌یاد ترور جنرال عبدالرازق بیان داشت: طالبان نُه ماه آماده‌گی گرفتند که حمله ویران‌گر بالای هلمند انجام دهند. طالبان به‌جز از رسوایی، شکست و بی‌جا شدن هزاران خانواده مظلوم از ولسوالی‌ها هیچ دستاوردی نداشته‌اند. به تفکر، ساختار و جنگ این گروه نفرین می‌فرستم.

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی نیز دراین مراسم گفت: صلح با کسانی می‌خواهیم که خود را افغان می‌خواند و مردم هلمند را از خانه بی‌جا نمی‌کنند و آبادنی را ویران نمی‌سازند.

درحال حاضر، یک هفته از تشدید درگیری‌ها در هلمند می‌گذرد و روز گذشته، مسوولان محلی از پیشرفت در عملیات نیروهای امنیتی خبر داد.

وزارت دفاع ملی هم اعلام کرده که قوای هوایی در خط نخست جنگ در هلمند، نیروهای امنیتی را مورد پشتیبانی قرار می‌دهند.