1 دالر 80.20  افغانی
1 یورو 93.80  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 491  افغانی
1000 روپیه هندی 1090  افغانی
1 ریال سعودی 21.05  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.25  افغانی
1 پوند 108.20  افغانی
1 روبل روسی 1.06  افغانی
1 لیره ترکیه 9.70  افغانی
1 ین چینی 11.80  افغانی

خلیل‌زاد: روسیه و آمریکا برای تأمین صلح در افغانستان به گونه‌ی مشترک کار می‌کنند

ییسیسیس
14 Jun 2021

فرستاده‌ی آمریکا برای صلح افغانستان از همکاری نزدیک واشنگتن با مسکو در پیوند به قضیه صلح افغانستان خبر داد.

 

زلمی خلیل‌زاد در سفرش به قزاقستان، بر نزدیکی همکاری میان واشنگتن و مسکو برای به نتیجه رسیدن گفتگوهای صلح افغانستان تاکید کرده‌است.

او در یک نشست خبری گفت: “شما شاید متعجب شوید روسیه و ایالات متحده برای ترویج صلح در افغانستان به خوبی و به گونه‌ی مشترک کار می‌کنند. من و همتای من آقای کابلوف به شکل منظم در مورد افغانستان بحث می‌کنیم.”

پیش از این مقام‌های روسی بارها از تهدیدهای بالقوه داعش در افغانستان نگرانی کرده‌است.

زلمی خلیل‌زاد نیز به این نگرانی‌ها مهر تایید گذاشت؛ او گفت آرزویش برای رویارویی با داعش، همسویی دولت افغانستان و گروه طالبان است.

او خاطر نشان ساخت: “داعش یک چالش درحال رشد برای منطقه است و تهدیدی بزرگ را متوجه می‎‌سازد. طالبان با داعش جنگ می‌کنند و آنان دشمنان یکدیگر اند. حکومت افغانستان با داعش مبارزه می‌کند و داعش را به مثابه یک تهدید می‌بیند. اگر صلح می‌بود و طالبان و حکومت افغانستان در برابر داعش باهم همکاری می‌کردند، افغانستان شاید در موقعیتی قوی برای مبارزه با تهدید داعش قرار می‌گرفت.”

این اظهارات خلیل‌زاد درحالی مطرح می‌گردد که با وجود ازسرگیری مذاکرات در دوحه، تحرکات طالبان بیشتر شده و جنگ در اکثریت نقاط کشور به شدت جریان دارد. شهروندان هم پیوسته از حکومت و طالبان خواسته‌اند که با استفاده از فرصت پیش آمده بی‌درنگ جنگ را متوقف کنند.