1 دالر 88.15  افغانی
1 یورو 92  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 416  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.08  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.88  افغانی
1 پوند 103  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

ترامپ باید برنامه مشابه اوباما در افغانستان را بازنگری کند

trump_obama_632311492
12 Mar 2019

جیمز دابینز، فرستاده ویژه اداره باراک اوباما برای افغانستان و پاکستان ( 2015-2014) در مقاله‌ی که از سوی موسسه “رند” به نشر رسیده نوشته است که “مقام های آمریکایی در حال رایزنی با متحدان خود پیرامون برنامه‌ی برای کاهش شمار سربازان خود از افغانستان از 14000 به 7000 سرباز در کوتاه مدت هستند و تمامی این سربازان تا سه سال آینده از افغانستان بیرون خواهند شد.”

آقای دابینز در این مقاله تصمیم خروج سربازان آمریکایی را مشابه تصمیم پنج سال پیش اداره باراک اوباما گفته است.

“در ماه می سال 2014 اوباما تصمیم گرفت تا 34000 سرباز آمریکایی را که 70 درصد می‌شود در افغانستان کاهش دهد و این تعداد را به 10 هزار سرباز حفظ کند.”

این دیپلمات ارشد پیشین آمریکایی می نگارد که “رییس جمهور ترامپ در  اوایل شمار سربازان آمریکایی را به 14 هزار افزایش داد و حال تصمیم دارد این رقم را تا سال 2022 به صفر کاهش دهد.

دابینز هدف این تصمیم ترامپ را پشتیبانی از روند صلحی گفته که زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه ترامپ در تلاش شدت بخشیدن آن است.

“جدول زمانی خروج هم وابسته به صلح در افغانستان است. اخیرا، طالبان مایل به گفتگو روی آماده گی‌ها برای خروج سربازان آمریکایی بوده اند و صلح با مخالفان افغان شان ( احتمالا حکومت افغانستان) تا کنون مطرح بحث نبوده است.”

در بخش دیگر این مقاله، دابینز می افزاید “فرض اینکه این مانع برداشته شود، مذاکرات بین الافغانی مشکل و وقت‌گیر خواهد بود و همچنان تطبیق توافق صورت گرفته متعاقب آن نیز چنین خواهد بود. به نظر نمی رسد این روند تا سه سال آینده تکمیل شود.”

نماینده اداره پیشین اوباما برای افغانستان و پاکستان هشدار می‌دهد “در صورت نرسیدن به یک توافق صلح و خروج کل سربازان آمریکایی از افغانستان، حکومت کابل صلاحیت های خود را از دست خواهد داد و این کشور وارد جنگ چند جانبه داخلی خواهد شد.”

“القاعده، داعش و گروه های دیگر دهشت افکن، قلمرو بیشتر را در اختیار خواهند گرفت و با استفاده از فرصت دست به حملات گسترده تر خواهند زد و در نهایت امریکا را متقاعد خواهد ساخت تا عملیات ضد تروریستی در یک شرایط خیلی دشوار راه اندازی کند.”

در جای دیگر این مقاله، دابینز با اشاره به اداره اوباما گفته که “اوباما تصمیم 2014 خود را مشروط به صلح نکرد و هرکسی که در سال 2022 رییس جمهور شود نیز چنین کاری را نخواهد کرد. در غیابت صلح، رییس بعدی آمریکا، با گزینه مشابهی چون اوباما و ترامپ روبرو خواهد شد – گزینه بین پیروزی و شکست نه، بل گزینه بین از دست دادن و از دست ندادن.

در پایان این مقاله، دابینز می افزاید که “هدف اوباما در نهایت این بود که بازنده نبرد نشود، ترامپ هم گزینه مشابهی را انتخاب کرده است. با گذشت زمان و با کاهش میزان شکیبایی مردم آمریکا، این گزینه در حال دشوارتر شدن است. تا کنون، هر رییس جمهور آمریکا تصمیم گرفته است تا این تصمیم را به جانشین خود واگذار کند.

سایت خبری آرزو – همایون سلیمی