1 دالر 77.20  افغانی
1 یورو 93.30  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 479  افغانی
1000 روپیه هندی 1045  افغانی
1 ریال سعودی 20.55  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.65  افغانی
1 پوند 103.80  افغانی
1 روبل روسی 0.980  افغانی
1 لیره ترکیه 10  افغانی
1 ین چینی 11.10  افغانی

دانش: شعار دولت موقت سرآغاز یک بی‌نظمی و خشونت در کشور خواهد شد

دانش
13 Jan 2021

معاون دوم ریاست جمهوری از سیاسیون خواست که جبهه جمهوریت را تقویت نموده و به دشمنان افغانستان اجازه ندهند مثل گذشته فروپاشی و انقطاع را در افغانستان تحمیل کنند.

 

محمدسرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور در نشست زیر نام “نشست قانون اساسی؛ حقوق شهروندی و صلح پایدار” گفت که ادامه نظام کنون تضمین کننده اصلی صلح پایدار در کشور است.

او بیان داشت که برای دستیابی به صلح پایدار، باید رضایت همه طرف‌ها بدست بیاید، در غیر آن؛ “آتش جنگ زیر خاکستر پیمان صلح” همچنین داغ باقی خواهد ماند.

آقای دانش تأکید کرد که صلح پایدار باید مبتنی بر نظم مدنی جمهوریت بوده و باید همه ارزش‌ها و آزادی‌های اساسی و حقوق شهروندی را بپذیرند تا یک صلح دموکراتیک و عادلانه برقرار گردد.

معاون دوم رییس جمهور هشدار داد که شعار دولت موقت به معنای نادیده گرفتن اراده شهروندان است که باعث “گسست نظام جمهوری و سرآغاز یک بی‌نظمی و خشونت” در کشور خواهد شد.

او در ادامه بیان داشت: “کسانی‌که شعار دولت موقت سر می‌دهند؛ شاید با مفاهیم سیاسی و حقوقی و واقعیت‌های تاریخی ناآشنا باشند، یا اصلا به نظام جمهوری و قانون اساسی وفاداری ندارند، به دنبال منافع شخصی اند و یا حلقاتی هم ممکن با حلقاتی در خارج از افغانستان در تبانی و همسویی باشند.”

آقای دانش از سیاسیون خواست که برای ایجاد یک صلح پایدار و عادلانه، صف جمهوریت را بیش از پیش تقویت نموده و به دشمنان افغانستان اجازه ندهند تا بار دیگر فروپاشی و انقطاع در کشور تحمیل گردد.

فضل‌احمد معنوی، وزیر عدلیه نیز در این نشست پیرامون بحث‌های درباره اداره موقت گفت: “نباید در ذوق زده‌گی سیاسی و به‌خاطر شکست رقیب، دست دشمن را بالا نگهداریم.”

او بیان داشت که طالبان ماهیت اصلی خود را حفظ کرده و هنوزهم “مردم بی‌گناه را می‌کشند و نباید در رقابت‌های سیاسی از این گروه قباحت زدایی شود.”

بحث شکل‌گیری حکومت موقت، پس‌از سفر اخیر زلمی خلیل‌زاد به کابل در هفته گذشته گرم‌تر شد و این موضوع، بیشتر از سوی مخالفان سیاسی رییس‌جمهور غنی مطرح می‌شود. اما سفارت آمریکا در کابل، امروز اعلام کرد که واشنگتن از طرح حکومت موقت در افغانستان پشتیبانی نمی‌کند.