1 دالر 88.18  افغانی
1 یورو 93  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 305  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.94  افغانی
1 پوند 106  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 4.06  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

دبیرکل ملل متحد بار دیگر خواستار بازگشایی فوری مکتب‌های دختران در افغانستان شد

انتونیو گوترش
20 Sep 2022

انتونیو گوترش، دبیرکل ملل متحد در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، آموزش دختران را متضمن صلح و امنیت و توسعه‌ی پایدار خواند.

 

آقای گوترش این اظهارات را روز دوشنبه (بیست هشتم سنبله/شهریور)، در مراسم افتتاحیه هفتاوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل بیان داشت.

دبیرکل سازمان ملل، آموزش دختران را متضمن صلح و امنیت و توسعه پایدار کشورها خواند و خواستار بازگشایی فوری مکتب‌های متوسط به‌روی دختران در افغانستان شد.

او تصریح کرد: “از این‌جا بالای مقام‌های کنونی افغانستان صدا می‌زنم تا فورا محدودیت‌ها بر دختران برای حضور در مکتب‌های متوسطه را بردارند. آموزش دختران یکی از موارد مهم برای تضمین صلح، امنیت و توسعه پایدار در همه جاست.”

سمیه فاروقی، عضو تیم رباتیک افغانستان که دراین نشست صحبت می‌کرد، نسبت به آینده نامعلوم آموزش دختران ابراز نگرانی کرده و خواستار توجه جهان برای بازگشایی درب مکتب‌ها به‌روی دختران شد.

این عضو تیم رباتیک افغانستان خاطر نشان ساخت: “امروز مکتب‌های متوسطه دختران بسته است. بدون آموزش، دختران کاکای من، دوستانم و میلیون‌ها دختر در افغانستان، با یک آینده نامعلوم روبرواند و احساس می‌کنند رها شده‌اند.”

ملاله یوسف‌زی، فعال حقوق زن از پاکستان هم دراین نشست خواستار توجه جامعه جهانی برای دسترسی دختران به آموزش شد.

او خطاب به رهبران جهان گفت: “اگر شما برای ایجاد یک آینده پایدار و مصوون برای کودکان جدی هستید، در قسمت آموزش آنان باید جدی باشید. باید تمام دختران به آموزش مجانی و با کیفیت دسترسی داشته باشند.”

بیش از یک‌سال می‌شود که دختران بالاتر از صنف ششم در کشور، از رفتن به مکتب بازمانده‌اند.

امارت اسلامی به خواست تازه دبیرکل ملل متحد واکنشی نشان نداده‌است.

پیش از این اما وزارت معارف محدودیت‌های فرهنگی را عامل بسته‌ماندن مکتب‌های دختران خوانده و گفته که مردم در بیرون از شهرها نمی‌خواهند دختران جوان‌شان به مکتب بروند.