1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

دوحه میزبان نشست بین‌المللی درباره افغانستان

unifeed230419e
20 Apr 2023

سخنگوی دبیرکل ملل متحد می‌گوید نشست نماینده‌گان ویژه کشورها با دبیرکل ملل متحد درباره افغانستان، در اول ماه می در قطر برگزار می‌شود.

 

استفین دوجاریک، سخنگوی دبیرکل ملل متحد در یک نشست خبری گفت نشست نماینده‌گان ویژه کشورها برای افغانستان به میزبانی دبیرکل ملل متحد به تاریخ اول ماه می در دوحه پایتخت قطر برگزار خواهد شد.

او تأکید کرد این نشست که پشت درهای بسته برگزار می‌شود و سازمان ملل امیدوار است به یک اجماعی یک‌پارچه پیرامون چالش‌های افغانستان دست یابد.

دوجاریک تصریح کرد: “نشست به تاریخ اول و دوم ماه می در دوحه برگزار خواهد شد. میزبانی این نشست را دبیرکل ملل متحد به عهده دارد و نمایندگان ویژه کشورهای برای افغانستان در آن شرکت خواهند کرد. هدف نشست این چنین گروه کوچک تجدید تعامل جهانی در خصوص اهداف مشترک برای پیدا کردن راه‌حل پایدار پیرامون اوضاع افغانستان است.”

برخی آگاهان سیاسی باور دارند که با توجه به شکنند بودن وضعیت بشری در افغانستان، جامعه جهانی به‌جای اعمال فشار باید با افغانستان راه گفت‌وگو و تعامل را پیش بگیرد.

سرور نیازی، آگاه سیاسی به تلویزیون آرزو گفت: “هر نوع فشار که بالای حکومت افغانستان می‌آید، آن فشار مستقیم بالای مردم می‌آید… هرچه زودتر جامعه جهانی به افغانستان تعامل کند و مشکلات کنونی از راه گفت‌وگو حل شود.”

این نشست در اوضاع برگزار می‌شود که درپی ممنوعیت تصمیم کار زنان با دفتر سازمان ملل در ننگرهار، این تصمیم با واکنش‌ها همراه شد و یوناما این تصمیم برخلاف قوانین بین‌المللی خواند.