1 دالر 77.50  افغانی
1 یورو 92.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 495  افغانی
1000 روپیه هندی 1070  افغانی
1 ریال سعودی 20.55  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 105.50  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.70  افغانی
1 ین چینی 11.40  افغانی

دوستم: مخالف صلح نیستم؛ فشار نظامی تعیین کننده است

دوستم
18 Nov 2020

عبدالرشید دوستم حین بررسی سوق و اداره ارتش ملی در ولسوالی اندخوی فاریاب می‌گوید، اگر حکومت به او اجازه دهد، جلو جنگ را می‌گیرد و طالبان را سرکوب خواهد کرد.

 

به دنبال تشدید حمله‌های طالبان در برابر نیروهای امنیتی در ولسوالی قرمقول فاریاب، عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش اسلامی افغانستان شب گذشته (سه‌شنبه، 27 عقرب)، از مرکز سوق و اداره ارتش ملی در ولسوالی اندخوی دیدار نموده‌است.

آقای دوستم گفت که از روی ناگزیری، به هدف بررسی وضعیت جنگی آمده است آمده تا ولسوالی اندخوی به دست طالبان نیافتد.

او با بیان این‌که پس از توافق‌نامه دوحه خشونت‌ها در کشور افزایش یافته، تأکید نمود: طرفدار صلح استیم و آماده‌ی همکاری دراین روند نیز می‌باشیم، اما فشار نظامی تعیین کننده است.

مارشال دوستم در بخش از سخنانش از راهبر جنگ کشور نیز انتقاد نموده و گفت که مقام‌های امنیتی پیوسته از تغییر راهبر جنگ کشور خبر می‌دهند، اما هیچ چیزی تغییر نکرده است و این وضعیت برای او دیگر قابل تحمیل نیست.

معاون پیشین نخست ریاست جمهوری اصرار داشت که از تسلیت گفتن خسته شده است.

او با ابراز این‌که آماده‌است جلو جنگ را بگیرد، خاطر نشان کرد: فاریاب را به حرف می‌کنیم. سرپل را با جنگ حل می‌کنیم. جوزجان را با عذر حل می‌کنیم. بلخ را با مسئله قومی حل می‌کنیم و سمنگان را با مشورت می‌کنیم. آن‌هایی‌که جنگ می‌کنند را سرکوب می‌کنیم.

عبدالرشید دوستم پیش ازاین نیز بارها خواستار اجازه شورای امنیت، برای تأمین امنیت در شمال کشور شده‌است. اظهارات جدید آقای دوستم درحالی مطرح می‌گردد که در ماه‌ها اخیر، دامنه‌ی ناامنی و خشونت‌ها در کشور بیش از هر زمان دیگر افزایش یافته‌است.