1 دالر 89.50  افغانی
1 یورو 102.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 501  افغانی
1000 روپیه هندی 1100  افغانی
1 ریال سعودی 23.45  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.25  افغانی
1 پوند 120  افغانی
1 روبل روسی 1.30  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

دیدار وزیران خارجه روسیه و ایران؛ دولت فراگیر در افغانستان ایجاد گردد

FBBWmjYWQAAzVPJ
07 Oct 2021

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه و امیر عبداللهیان همتای ایرانی‌اش در دیداری در مسکو بر تشکیل دولت فراگیر و ثبات دوام‌دار در افغانستان تأکید کردند.

 

روسای دپلماسی دو کشور روز گذشته (چهارشنبه، چهاردهم میزان)، در یک نشست خبری حاضر شدند.

وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو طرف‌دار ایجاد دولتی فراگیر با مشارکت تمامی گروه‌های قومی و سیاسی در افغانستان است.

او افزود: “کشورهای ما توافق‌نظر دارند افغان‌ها باید پس از دو دهه آزمایش‌های ژئوپلیتیک واشنگتن و رنجی که برده‌اند، از حق مشروعیت رفاه و آرامش در سرزمین خود برخوردار باشند. ما تحقق این امر را وابسته به ثبات سیاسی در افغانستان می‌دانیم که در صورت حفظ منافع همه گروه‌های قومی – سیاسی و اصل فراگیر بودن در شکل‌گیری ساختارهای قدرت ممکن است.”

لاوروف در ادامه اذعان کرد: “ما از مقامات جدید افغانستان می‌خواهیم بدون هیچ مصالحه، با گروه‌های تروریستی و قاچاق غیرقانونی مواد مخدر و اسلحه مبارزه کنند.”

وزیر خارجه ایران هم دراین نشست بر جلوگیری از مبدل شدن افغانستان به پناه‌گاه تروریسم و قاچاق مواد مخدر ازاین کشور به بیرون تأکید کرده‌است.

امیر عبداللهیان گفت: “ما با صدای بلند از تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان حمایت می‌کنیم، نگران رشد تروریزم و قاچاق مواد مخدر در افغانستان استیم. توجه به رای و به‌نظر مردم افغانستان برای ما مهم است.”

او از تلاش‌ها درخصوص برگزاری نشستی برای کمک به حل سیاسی مسئله افغانستان با مشارکت کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه نیز خبر داد.

هرچند با گذشت نزدیک به دو ماه از حاکمیت طالبان در افغانستان تاهنوز هیچ کشوری دولت امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته، اما در روزهای اخیر مقام‌های سیاسی برخی کشورها و نماینده‌گان سازمان‌های بین‌المللی با مقام‌های طالبان دیدارهای داشته‌اند.

به‌تازه‌گی هم، طالبان از دیدار امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی با وزیر خارجه اوزبیکستان در کابل خبرداده‌است. طالبان گفته که دراین دیدار، دوطرف پیرامون مسایل دوجانبه گفت‌وگو کرده‌است؛ عبدالعزیز کاملوف هم دراین دیدار اطمینان داده که تاشکنت به تعهداتش درخصوص همکاری‌های ترانزیت، انرژی و تجارت پای‌‍بند است.