1 دالر 80.20  افغانی
1 یورو 93.80  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 491  افغانی
1000 روپیه هندی 1090  افغانی
1 ریال سعودی 21.05  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.25  افغانی
1 پوند 108.20  افغانی
1 روبل روسی 1.06  افغانی
1 لیره ترکیه 9.70  افغانی
1 ین چینی 11.80  افغانی

رهبر طالبان به آمریکا: مانع شکست توافق‌نامه صلح شوید

طالبان
20 May 2020

رهبر طالبان در پیام عیدی خود از آمریکا خواسته که نباید اجازه داده شود تا این فرصت مهم هدر برود؛ ریاست جمهوری این پیام را بی‌ارزش خواند.

 

ملاهبت‌الله، رهبر گروه طالبان در پیام تازه‌ای که به مناسبت عید رمضان نشر کرده، بیشتر تاکید به عملی شدن توافق‌‍نامه صلح با امریکا کرده است.

او تطبیق توافق‌نامه را به سود تمامی طرف‌های دخیل در کشور خوانده و از واشنگتن خواسته که به آن متعهد باقی بماند.

ملا هبت‌الله همچنان از این کشور خواسته که نباید اجازه دهد تا توافق نامه با شکست رو به رو شود.

او تصریح کرده که؛ به مقام‌های آمریکایی می‌گویم، برای کسی اجازه ندهید که توافق‌نامه انجام یافته میان ما و شما را که به سطح جهانی پذیرفته شده است، با موانع، تاخیر و بلاخره ناکامی و شکست رو به رو سازد.

اما دولت افغانستان عیدی رهبر طالبان را با توجه به حمله‌های این گروه عجیب خوانده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در تویتر خود نوشته که؛ “عجب است! از یک‌سو، هر روز مردم ما را با انتحار و انفجار تکه و پارچه می‌کنند و به خشونت‌های شان ادامه می‌دهند، از سویی هم، راجع به موافقت‌نامه‌ی صلح گپ می‌زنند!؟ این پیام ارزش ندارد، الی این‌که ثابت نمایند که با مردم آشتی می‌کنند.”

رهبر طالبان به زندانیان این گروه در زندان‌های حکومت نیز اشاره‌ای کرده و از نهادهای حقوق بشری خواسته که برای رهایی آن‌ها تلاش کنند.

اما در این پیام هیچ اشاره‌ای به کاهش جنگ یا آتش‌بس در روزهای عید نشده است.

منابع نزدیک به این گروه در کابل می‌گویند، طالبان یگانه راه حل را در تطبیق توافق‌نامه می‌دانند و اکنون اگر آمریکایی‌ها برای این گروه اطمینان از عملی شدن توافق‌نامه ندهند، احتمال شدت گرفتن جنگ در روزهای عید بیشتر است.

سیداکبر آغا، رییس مجمع مردمی صلح و عضو پیشین این گروه به تلویزیون آرزو تأمین آتش‌بس در کشور را یک نیاز مهم خواند. او افزود، این مورد در توافق‌نامه صلح نیز گفته شده، اما تاهنوز دلیل سد راه تأمین آتش‌بس نزد طالبان وجود دارد.

بااین همه، به تازه‌گی زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، از قطر وارد کابل شده است. هرچند طالبان در مورد سفر وی به قطر چیزی نگفته‌اند؛ اما پیش از این وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که خلیل‌زاد در قطر، روی تطبیق توافق‌نامه و کاهش خشونت‌ها با طالبان صحبت خواهد کرد.

آرزو نیوز – محمد نادر اشکان