1 دالر 77.10  افغانی
1 یورو 85.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 460  افغانی
1000 روپیه هندی 980  افغانی
1 ریال سعودی 20.15  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.80  افغانی
1 پوند 94  افغانی
1 روبل روسی 0.95  افغانی
1 لیره ترکیه 11  افغانی
1 ین چینی 10.70  افغانی

روز جهانی کودک؛ ۱۲ میلیون کودک در افغانستان به مکتب نمی‌روند

1234567
01 Jun 2020

امروز، اول جون برابر با روز جهانی کودک است. این روز در حالی در افغانستان گرامی‌داشت می‌شود که ادامه جنگ، تهدید ناشی از کرونا و فقر، میلیون‌ها کودک افغان را از رفتن به مکتب بازداشته است.

 

بر اساس آمارهای اداره یونسف، هم‌اکنون دوازده میلوین کودک افغان، در اثر جنگ، خشونت، ناداری و تهدید ناشی از کرونا، از رفتن به مکتب‌ها باز مانده‌اند.

وضعیت بد اقتصادی در کشور و سنگین شدن وزنه ناداری خانواده‌ها بر دوش کودکان، آنان را از حقوق ابتدایی شان بی‌خبر و درگیر پیدا کردن لقمه نانی کرده‌است.

حیات‌الله کودک که جبر روزگار ناگزیراش کرده تا مکتب را ترک و از ولسوالی دور دست بلخ به شهر مزار شریف بیاید و در این‌جا، بار اقتصادی خانواده‌‌ را بر دوش ‌بکشد و کارهای شاق انجام دهد.

وی می‌گوید: “مکتب را از خاطر خرچ خانه که پدرم پیدا نمی‌توانست تا من همرایش کمک کنم، رها کردم. روزانه یک صد روپیه می‌شود باز خانه می‌برم اگر دولت دست مرا بگیرد و کمک کند، من این کار را رها می‌کنم.”

در همین حال صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل و کمیسیون حقوق بشر به شدت نگران وضعیت بد کودکان در کشور اند.

یافته‌های یونسف نشان می‌دهد که بیش از سه میلیون کودک پیش از شیوع ویروس کرونا و بیش از ۹ میلیون کودک دیگر هم پس از شیوع این ویروس از رفتن به مکتب‌ها در کشور باز مانده‌‌اند.

بر اساس آمار یونسف بیش از ۶۹۰ هزار کودک در افغانستان دچار سوی تعذی اند و این رقم در سال روان چهارده درصد افزایش خواهد یافت.

در همین حال وزارت کار و امور اجتماعی از روی دست‌گرفتن برنامه‌های در خصوص کاهش کار شاقه کودکان و دیگر مشکلات آنان سخن می‌زند.

بر اساس آمار این وزارت هم ‌اکنون بیش از دو میلیون کودک در کشور مصروف کار هستند که از این میان ۱٫۲ میلیون آنان کار شاق انجام می‌دهند.

کودکان در افغانستان از آسیپ‌پذیر ترین قشر جامعه به شمار می‌روند که هر ازگاهی دست‌خوش جبر روزگار و ناامنی می‌شوند و اما کودکان کارگر نه تنها که از حق آموزش و پرورش محروم اند که براساس گزارش‌ها در برخی موارد از آنان بهره‌گیری‌های جنسی نیز صورت می‌گیرد.