1 دالر 103.60  افغانی
1 یورو 115.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 546  افغانی
1000 روپیه هندی 1160  افغانی
1 ریال سعودی 25.50  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 130  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 8.00  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

رونمایی از نقاشی واقعیت‌های دیده نشده‌ در افغانستان

E5C9NaYXMAEAnzs
29 Jun 2021

نماینده‌ افغانستان در سازمان ملل می‌گوید، این اثر نمایانگر زیبایی‌های افغانستان و شور و اشتیاق دختران و پسران افغان به آموزش و پرورش است که با محرومیت‌ها روبرو اند.

 

این نقاشی اثر تازه گروه هنرسالار است که امروز (سه‌شنبه، هشتم سرطان)، زیرنام “واقعیت‌های دیده نشده افغانستان” از سوی نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد و دبیرکل ملل متحد رونمایی شد.

امید شریفی، مسوول نهاد هنرسالار در مراسم رونمایی این نقاشی گفت: “خواستیم در قالب نقاشی بخشی از افغانستان را به تصویر بکشیم که در اخبار به ندرت دیده می‌شود. برای ساختن این نقاشی به 34 ولایت افغانستان سفر کردیم و خاک همه ولایت‌ها را جمع‌آوری کردیم. این تصویر زیبایی طبیعی افغانستان را نشان می‌دهد.”

عادله راز، نماینده دایمی افغانستان در ملل متحد که این تابلو را برای سازمان ملل هدیه داده، گفت که این اثر نشان دهنده‌ی زیبایی‌های افغانستان است و این‌که دختران و پسران بی‌نهایت تشنه‌ی آموزش و پرورش اند.

خانم راز افزود: “امیدواریم این هدیه تازه، نماد تحول افغانستان به یک دوران روشنایی، امید، عزم راسخ، خوشبختی و در نهایت رفاه و صلح باشد. اثر که ما تصمیم گرفتیم به سازمان ملل هدیه بدهیم، نشان دهنده‌ی انعطاف‌پذیری و زیبایی افغانستان است که اغلب، کشور ما به فراموشی سپرده شده‌است.”

از سویی‌هم دبیرکل سازمان ملل در این مراسم از تعهد قوی‌اش در راستایی رسیدن افغانستان به یک فصل تازه صلح، رفاه اطمینان داد.

انتونی گوترش گفت: “این نقاشی برای سازمان ملل مهم است و شراکت 75 ساله با افغانستان را نشان می‌دهد. این نقاشی نماد افغانستان و نیز نماد همبستگی ما با افغانستان است. می خواهم به شما اطمینان بدهم که در برابر افغانستان و مردم این کشور تعهد قوی داریم تا افغانستان به یک فصل جدید صلح؛ رفاه و حقوق بشر دست یابد.”

سازمان ملل درحالی تعهد به حمایت از رسیدن افغانستان به صلح می‌دهد که هم‌اکنون بخش‌های مختلف کشور نیز در آتش نبرد می‌سوزد. جنگ‌های که منجر به افزایش تلفات و بی‌خانوار شدن بیشتر افراد ملکی شده‌است.