1 دالر 90.85  افغانی
1 یورو 95  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 461  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.70  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.15  افغانی
1 پوند 115.30  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

زمین‌لرزه‌ی مرگ‌بار در خوست و پکتیکا؛ شمار جان‌باخته‌ها به 920 نفر و زخمی‌ها به 610 تن رسید

index
22 Jun 2022

شرف‌الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی از افزایش شمار قربانیان زمین‌لرزه شب گذشته خبر داد.

 

به گفته آقای مسلم، آمارهای ابتدایی نشان می‌دهد که از اثر زمین‌لرزه شب گذشته 920 تن جان باخته و 610 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

معین وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی که پس از چاشت امروز (چهارشنبه، اول سرطان)، در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، افزود که احتمال افزایش شمار تلفات ناشی از این رویداد طبیعی وجود دارد.

او افزود که امارت اسلامی برای هر خانواده قربانی یک‌صد هزار افغانی و برای هر خانواده‌ی زخمی پنجاه هزار افغانی کمک می‌کند.

آقای مسلم هم‌چنین از تخریب شدن ده‌ها منزل مسکونی، زمین‌های زراعتی و از بین رفتن تعدادی از مواشی خبر داد.

از سویی هم، ملا محمدحسن آخند رییس وزیران امارت اسلامی در یک نشست فوق‌العاده‌ی کابینه، یک‌صد میلیون افغانی را به‌منظور رسیده‌گی فوری به وضعیت خانواده‌های قربانیان و آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در ولایت‌های پکتیکا و خوست منظور کرده‌است.

رییس‌وزیران گفته‌است برای انتقال مواد غذایی، لباس و دارو به محلات زلزله‌زده، از ترانسپورت هوایی و زمینی استفاده شود.

نشست کابینه هم‌چنین یک هیئت عالی‌رتبه را موظف ساخته تا به محلات زلزله‌زده سفر کرده و به خانواده‌های قربانیان و آسیب‌دیدگان، روند توزیع کمک‌ها را به گونه‌ی فوری آغاز کنند.

ملاعبدالغنی، برادر معاون اقتصادی رییس وزیران نیز صبح امروز به ادارات مربوط هدایت داده تا به وضعیت خانواده‌های قربانیان و آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه دیشب در ولایت‌های پکتیکا و خوست به‌گونه‌ی فوری رسیده‌گی کنند.

وزارت دفاع امارت اسلامی هم پس از چاشت امروز از اعزام هفت هلی‌کوپتر و تیم بهداشتی جهت انتقال زخمی‌ها به محلات زلزه‌زده در جنوب افغانستان خبر داده‌است.

بربنیاد گزارش‌ها، شدت زمین‌لرزه شب گذشته 6.1 درجه در مقیاس رشتر بوده‌است. مرکز این زمین‌لرزه، ولایت خوست در شرق افغانستان گفته شده‌است.