1 دالر 96.10  افغانی
1 یورو 107.4  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 522  افغانی
1000 روپیه هندی 1150  افغانی
1 ریال سعودی 24.80  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.33  افغانی
1 پوند 123.8  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 8  افغانی
1 ین چینی 13.5  افغانی

سازمان ملل خواستار پایان دادن به خشونت علیه زنان شد

لانیز
25 Nov 2021

 

سازمان ملل خواستار همبستگی و تعهد برای پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران در میان بحران های بشری گردید.

امروز ۲۵  نوامبر روز جهانی محو خشونت علیه زنان است، به مناسبت این روز سازمان ملل متحد در افغانستان در اعلامیه‌ای از همه میخواهد تا برای پایان دادن به خشونت علیه زنان اقدامات قاطع انجام دهند.

این سازمان همچنان در این اعلامیه‌ گفته که افغانستان یکی از بالاترین ارقام خشونت علیه زنان را در سطح جهان دارد به طوری که از هر 10 زن 9 زن به شکلی خشونت را تجربه کرده اند.

خشونت عیله زنان که از ان به عنوان همه گیری نامریی یاد می شود، با شیوع همه گیری کووید- ۱۹ و بحران انسانی بیشتر شده است.

دیبرا لاینز نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان نیز در این اعلامیه‌ گفته که حشونت در برابر زنان و دختران به دلیل محدودیت‌ از برخورداری از حقوق و ازادی‌های شان بیشتر شده است.

دبیرا لاینز نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان در این اعلامیه ګفته که: “ما باید با هم برای مقابله با این همه ګیری نا میریی اقدام کنیم. باید از خشونت جلوګیری کرد، ما باید نګرش هایی را که باعث شرمساری بازماندګان و حمایت از خشونت شود، تغییر دهیم، باید از خدمات برای بازماندګان حمایت نماییم.“

خانم لاینز از همه خواسته که برای مبارزه با این پدیده اقدامات فوری صورت گیرد و جامعه جهانی نیز به صدای زنان افغان گوش دهد.

۱۶ روز فعالیت علیه خشونت مبتنی بر جنسیت با حمایت سازمان های مردمی حقوق زنان در سطح جهان، یک کمپاین بین المللی است که هر ساله برګزار می شود. این کمپاین از ۲۵ نوامبر، روز جهانی منع خشونت علیه زنان اغاز می شود و در ۱۰ دسامبر، روز حقوق بشر به پایان می رسد.

بر بنیاد اعلامیه سازمان ملل به سطح جهانی از هر ۳ زن، ۱ نفر ان خشونت فزیکی یا جنسی را تجربه کرده است، که عمدتا توسط یک شخص نزدیک به وی صورت گرفته است.